Hrvatska ima čak 890 tisuća hektara državnog poljoprivrednog zemljišta, od toga je dio od 550 tisuća hektara obuhvaćen gospodarskim programima, a 255 tisuća hektara za sada je ostalo izvan toga programa.
Od toga znatan dio, oko 4000 hektara, otpada na Splitsko-dalmatinsku županiju, gdje je gospodarskim programom obuhvaćeno tek nešto više od 1300 hektara. Stoga je, kako bi se potaknula obrada državnog zemljišta, u travnju donesen Zakon o poljoprivrednom zemljištu, a glavne novosti ovoga zakona predstavljene su u Županijskoj komori Split na predavanju u organizaciji Agencije za poljoprivredno zemljište.
– Država raspolaže zemljištem velike površine, no, na žalost, ono se posljednjih godina doista slabo koristi pa su stoga donesene izmjene Zakona po kojima će općine, gradovi, županije, ali i poljoprivrednici, moći zakupiti državno zemljište na razdoblje od 50 godina – kazala je Snježana Kraml iz Agencije za poljoprivredno zemljište.
Novina je što će, uz jedinice lokalne samouprave te poljoprivrednike, državno zemljište moći zakupiti i svi drugi neovisno o tome jesu li se do sada bavili poljoprivredom, imaju li samostalni obrt ili rade u državnoj ili nekoj drugoj tvrtki.
Za one koji žele koristiti državno zemljište, kaže Snježana Kraml, znatna je olakšica što ne moraju sami izraditi gospodarski program, nego sve obrasce imaju na web-stranicama Agencije.
Zanimljivost je što se zakupiti može i minirano područje, s tim da je rok za razminiranje dvije godine, a troškovi razminiranja, koje plaća podnositelj zahtjeva za zakup, poslije se prebijaju u cijeni zakupa, kaže Gordana Gorupić-Šarić iz Agencije za poljoprivredno zemljište.
Cijenu zakupa određivat će Agencija, a početne cijene za državno zemljište kreću se od 200 do 700 kuna po hektaru godišnje.
Premda je predavanje najavljeno znatno ranije, ako je suditi po broju zainteresiranih, predstavnici gradova i općina te poljoprivrednici nisu pokazali veliki interes za ove izmjene pa će službenici Agencije u suradnji sa županijama, općinama i gradovima morati nastaviti malo žešćom kampanjom kako bi se zakonske izmjene što češće primjenjivale, a hektari korova pretvorili u hektare obradivog poljoprivrednog zemljišta.