To je privremena mjera do kraja godine koju smo morali poduzeti jer nemamo dovoljno novca. Već je dosad potrošeno više od 90 posto sredstava za provedbu nadzora u ovoj godini i jednostavno je bilo potrebno odmah učiniti nešto kako ne bi nastupili još veći problemi.
Istovremeno sam zatražila od svih centara za socijalnu skrb da u tom razdoblju još jednom obave cjelovitu analizu nadzora nad roditeljskom skrbi i nadzora nad viđanjem rastavljenih roditelja s djecom, jer je analiza prije godinu dana pokazala da je u tom području bilo svakakvih nepravilnosti. Ne zaboravimo da se tu uglavnom radi o dodatnoj zaradi.
To je za naš list u petak izjavila ministrica socijalne politike i mladih Milanka Opačić, nakon što su u javnost dospjeli apeli razočaranih nadzornika koji masovno traže da ih se razriješi te dužnosti.
Izmijenila Pravilnik
Naime, ovih je dana na snagu stupio izmijenjeni Pravilnik o visini iznosa i načinu isplate naknade za provođenje nadzora nad roditeljskom skrbi, prema kojemu je naknada osobama koje su obavljale nadzor smanjena s dosadašnjih do 500 kuna na stotinu kuna mjesečno. To je izazvalo popriličan šok među 2235 nadzornika, koji su ministrici poručili da više ne žele obavljati taj posao za tako sramotan iznos, pogotovo jer on zahtijeva angažman u svako doba dana i noći, rad vikendom i slično.
Riječ je o osobama koje rade s problematičnim obiteljima, koje nadziru kontakte rastavljenih roditelja i djece na temelju sudskih odluka, i to najčešće popodne i vikendima, itd..
Prošle godine ukupno je za njihov rad isplaćeno 40,2 milijuna kuna. U 2013. godini planirani je trošak 28,7 milijuna kuna, no do konca kolovoza potrošeno je već 27,2 milijuna kuna. Na stranu nadzornika stale su u petak i Hrvatska udruga socijalnih radnika te Hrvatska komora socijalnih radnika iz kojih poručuju da je ta odluka “posramila struku”.
Podsjetimo, među 2235 nadzornika koji su obavljali nadzor nad 4450 obitelji, samo njih 754 djelatnici su centara za socijalnu skrb, dok ih je 1481 vanjski suradnik.
Njima je posao nadzora pretežito dodatni posao, odnosno za njega dobivaju posebnu naknadu koja je dosad iznosila do 500 kuna mjesečno. Ili je tako trebalo biti jer, a pokazali su to rezultati prošlogodišnje analize, nerijetko se događalo da su nadzornici dobivali 500 kuna po obitelji koju su nadzirali, dakle, ako su nadzirali tri obitelji, onda i 1500 dodatnih kuna mjesečno.
Nadzornike inače imenuju ravnatelji centara za socijalnu skrb, a analiza je pokazala frapantne podatke o stručnosti vanjskih suradnika – ne samo da neki od njih nisu imali potrebnu struku za obavljanje toga posla, primjerice, među njima je bilo ekonomista i pravnika, nego neki nisu imali ni dovoljnu stručnu spremu, pa su posao nadzora nad problematičnim obiteljima obavljali čak i – frizeri.
Ministricu Opačić, koja već duže vrijeme najavljuje raščišćavanje stanja u ovom području, posebno je zaprepastio podatak da je nad nekim obiteljima nadzor trajao i po 12 godina, što znači da je netko čitavo to vrijeme uredno pospremao naknadu u džep. Osim toga, bilo je i slučajeva nadzora nad – mrtvim osobama.
Tražimo provjeru
– Znate li vi što znači držati jedno dijete 12 godina u problematičnoj obitelji? Od centara tražimo ponovnu provjeru toga područja, a mi predlažemo da se Obiteljskim zakonom ubuduće nadzor nad jednom obitelji ograniči na maksimalnih godinu dana – najavljuje ministrica Opačić.
Naglašavajući kako cilj svih tih poteza nije kažnjavati one koji savjesno rade svoj posao, nego unijeti reda u sustav, ponavlja kako je mjera o smanjenju naknada privremena te da su svjesni kako je rad (poštenih) nadzornika potplaćen.
Za one koji strahuju hoće li, u slučaju da nadzornici masovno otkažu suradnju, uopće moći viđati svoju djecu, ministrica poručuje: centri za socijalnu skrb bit će dužni preraspodijeliti svoje djelatnike na te poslove kako bi se nadzori, osobito oni na temelju sudskih odluka, mogli normalno nastaviti, pa i u vrijeme vikenda.
– Prioritetno nam je riješiti kontakte rastavljenih roditelja s djecom. Idućih dana prikupit ćemo podatke o tome koliko je ljudi odustalo od nadzora, a centri će morati preraspodijeliti djelatnike, pa i za rad vikendom. Taj im rad svakako treba biti vrednovan, barem davanjem slobodnih dana – smatra ministrica Opačić.