U vrhu Vlade blizu su definitivne odluke da referendum o braku održe u najskorijem mogućem roku, najvjerojatnije već do kraja godine. Prema neslužbenim informacijama iz Banskih dvora, ovakvo rješenje zagovara i sam premijer Zoran Milanović, koji bez raspisivanja referenduma po svemu sudeći neće moći dobiti većinu za izglasavanje ustavnih promjena.
– Hrvatskim građanima i svima onima koji su stavili svoj potpis za referendum mogu vrlo jasno reći da će u skladu sa zakonom i Ustavom sve što je potrebno biti ispoštovano i da će se i održati – poručio je u srijedu Igor Dragovan, šef SDP-ova parlamentarnog kluba.
Nema odugovlačenja
U redovima Kukuriku koalicije od samog početka nisu krili da ne gaje pretjerane simpatije prema referendumskoj inicijativi “U ime obitelji” koja je u dva tjedna uspjela skupiti 749 tisuća potpisa. Predsjednik Odbora za Ustav, istarski SDP-ovac Peđa Grbin čak je javno tvrdio da u Saboru neće glasati za odluku o raspisivanju referenduma.
Pojedini Milanovićevi pouzdanici ispitivali su teren kod ustavnih stručnjaka, pa i nekih sudaca, o tome mogu li izbjeći referendum, a da pritom ne prekrše Ustav. No, kada je postalo jasno da je manevarski prostor Vladi u tom pitanju prilično sužen, a da je inicijativa skupila više nego dovoljno valjanih potpisa, sazrela je ideja da se referendum ipak mora održati. Prvobitni plan je bio da pokušaju odugovlačiti održavanje referenduma što je više moguće, budući da u Ustavu ne postoje točno određeni vremenski rokovi u kojima se treba raspisati.
Ipak, u SDP-u su na koncu procijenili da žele izbjeći situaciju u kojoj bi Vlada postala laka meta kritika zbog toga jer se boji mišljenja vlastitih građana.
Na ovakav obrat presudno je utjecalo nekoliko stvari. Predsjednik Ivo Josipović prije mjesec dana otvoreno je ustvrdio da su uvjeti za referendum ispunjeni i da se treba održati. Izigravanju volje građana, tvrdi se u SDP-ovim kuloarima, navodno nije bio sklon ni predsjednik Sabora Josip Leko. Uz to, izbjegavanje referenduma sasvim bi sigurno ugrozilo pregovore socijaldemokrata o ustavnim promjenama, kojima bi se trebala ukinuti zastara za sva teška kaznena djela.
Milanoviću je to pitanje iznimno važno jer svojim kritičarima i u Hrvatskoj i u Europskoj komisiji želi pokazati da prilikom izmjena pravila o europskom uhidbenom nalogu nije želio zaštititi Josipa Perkovića, bivšeg šefa Titovih i Tuđmanovih obavještajnih službi. Ovoga je tjedna, naposljetku, postalo jasno i da HDZ Tomislava Karamarka svoj glas za ustavne promjene uvjetuje raspisivanjem referenduma o braku. Građani će, kako sada stvari stoje, tako dobiti priliku da odluče žele li da u Ustav uđe odredba po kojoj je brak životna zajednica žene i muškarca.