Certifikate o razminiranosti pet područja Karlovačke županije uručila je županu Ivanu Vučiću u karlovačkome prigradskom naselju Lemić-brdu ravnateljica Ureda za razminiranje Vlade RH Dijana Pleština.
Jedan od tih projekata odnosi se na razminiranje poljoprivredne površine uz Kupu na Lemić-brdu, čime je i posljednji dio Karlovca razminiran te je taj grad i službeno grad bez mina. Problema s minama ima u još 11 od 22 jedinice lokalne samouprave u Karlovačkoj županiji, na ukupno 63,9 četvornih kilometara, rekao je Ivan Vučić.
Zamjenik gradonačelnika Dubravko Delić ocijenio je kako danas možemo reći da su u Karlovcu napokon uklonjeni i zadnji ostaci agresije u Domovinskom ratu te da je svaki gradski prostor spreman za novi razvoj.
Zahvalio je svima koji su tomu pridonijeli, posebice pirotehničarima od kojih je nekoliko njih teško stradalo, javlja Hina.
Ravnatelj Hrvatskoga centra za razminiranje Dražen Jakopec rekao je da je projekt razminiranja na ratom pogođenim područjima za pet općina vrijedan 2,65 milijuna eura, od čega je 1,9 milijuna povučeno iz pretpristupnog fonda IPA, zahvaljujući čemu je razminirano 2,6 milijuna četvornih metara.
Još 20% stanovništva – živi uz mine
Jakopec je rekao da u Hrvatskoj još 20 posto stanovništva živi uz mine jer su 643 četvorna kilometra ili minirana ili minski sumnjiva, tako da nas čeka još mnogo posla kako bi se ostvario nacionalni cilj da do 2019. Hrvatska bude država bez mina.
Zahvalivši stranim donatorima, Dijana Pleština rekla je kako je od 1998. do danas Europska unija u razminiranje Hrvatske uložila 27 milijuna eura. No, istaknula je, u javnosti je prisutna kriva percepcija da se Hrvatska razminirava ponajprije donacijama. To nije istina jer najviše toga učinili smo sami svojim novcem, dodala je.
Strane su donacije činile oko sedam posto proračuna za razminiranje, a bilo je iznimnih situacija kada bi premašile 15 posto na godinu. Uvijek je bilo važno, a sada je još važnije da se oslonimo sami na svoje snage, rekla je Pleština.