Ako ovako predloženi zakon o radu koji se odnosi na povremene i privremene poslove stupi na snagu, iduće godine ćemo imati deset puta manje zaposlenih u turističkim djelatnostima s ugovorima na neodređeno vrijeme, turizam će jednostavno biti desetkovan i izgubit će se deseci tisuća radnih mjesta – kazao je Eduard Andrić, predsjednik Sindikata turizma Hrvatske, na nedavnom susretu turističkih djelatnika s predstavnicima Vlade, apelirajući na sve koji o tome odlučuju da ne dopuste da se uvođenjem pojma povremenih i privremenih poslova izigraju sezonci i stalno zaposleni u turizmu.
Kada se zna da je ove godine u djelatnostima turizma i ugostiteljstva bilo stalno zaposleno oko 90 tisuća radnika, a u sezoni je bilo 32 tisuće novozaposlenih samo u tom sektoru, jasno je da se radi o iznimno važnim odredbama koje mogu promijeniti sudbine tisuća sada zaposlenih u turizmu.
Oštro se protiveći primjeni tako predloženog zakona o radu, Andrić ističe kako se 90 posto tih odredaba odnosi upravo na poslove u turizmu, pa bi uvođenje takozvanih malih i jednostavnih poslova omogućilo poslodavcima da “povremeno i privremeno” zapošljavaju radnike na pojedinim radnim mjestima.
Ispalo bi tako da hotelijer ili ugostitelj može radi nekog većeg posla, poput svadbe ili kongresa, uzeti povremene konobare, kuhare, pomoćno osoblje i već sutradan im se zahvaliti do neke sljedeće prilike kada će mu zatrebati. A prema prijedlogu zakona, hrvatski bi mali poslovi bili oni koji se najčešće obavljaju kao “faturete” poput glačanja, čišćenja, instrukcija, popravaka kvarova…
Zakonom se, tvrdi predlagač, želi omogućiti pristup tržištu rada i legalni okvir za određenu radnu aktivnost nezaposlenih, neaktivnih, starijih umirovljenih osoba i osoba koje pripadaju krugu socijalno ranjivih skupina. No, sindikati to vide kao najveću opasnost za zamjenu sadašnjeg radnog odnosa s izrazito fleksibilnim oblicima rada koji poslodavcu ne stvaraju nikakvu obavezu prema “povremenom” radniku.
Tako bi, tvrdi Andrić, povremeni ili mini poslovi ubuduće mogli postati temeljni oblik angažiranja radnika u turizmu. A što su to jednostavni poslovi u turizmu? Prema sadašnjoj listi jednostavnih poslova koji bi trebali biti obuhvaćeni novim zakonom, u djelatnosti pripreme i posluživanja hrane i pića, a time i hotelima, praktično će nestati klasično zapošljavanje, pa bi se sobarice, kuhari, čistačice, pomoćni kuhari, konobari mogli naći na listi “povremenih” poslova.
– Ti sezonci bi tako ubuduće mogli zaboraviti na svoj dosadašnji sezonski angažman, odnosno sezonski radni odnos. Vjerojatno će postati prve žrtve povremenih poslova, a nakon njih i stalno zaposleni radnici ugovore o radu vrlo lako bi mogli zamijeniti vrijednosnim kuponima.
Pomoćnim povremenim poslovima prema prijelogu za izradu budućeg zakona posebno se smatraju pomoćni poslovi u pripremi i posluživanju hrane i pića. Zato, prema navedenom popisu povremenih i pomoćnih poslova, mnogi od onih koji koji sada rade neće imati ugovore o radu kakve imaju danas, već se se od njih tražiti da sklapaju sasvim drukčiji i novi ugovorni oblik – kaže Andrić, pitajući se što će poslodavcu 25 sobarica, ako mu zakon omogući da ih ima dvije na plaći, a ostale angažira povremeno.
– Pozvat ćemo sve mlade da se ne školuju za ugostiteljsku struku jer radeći u njoj neće skupiti mirovinu, a neće imati ni vremena da osnuju obitelj – kaže Andrić.