Marko Duilo je prije pet godina, kao student druge godine Pravnog fakulteta u Zagrebu, podnio zahtjev za ocjenom zakonitosti članka Statuta fakulteta po kojem je moguće prebaciti studente koji su studirali po starom programu, bez njihove suglasnosti, na bolonjski sustav.
U rujnu ove godine, pet godina kasnije, Visoki upravni sud u Zagrebu ukinuo je tu spornu odredbu Statuta, a 30-godišnji Duilo je za portal Srednja.hr otkrio što presuda znači u praksi.
Naime, sud je odlučio da fakultet nije mogao ograničiti trajanje prava na završetak studija na manji broj godina od onoga koji je studentu ostao do završetka studija prema programu unutar kojeg je započeo studij. U praksi je to značilo da su studenti, bez vlastite volje, prebačeni na sistem koji traje godinu dana dulje.
“Treba naglasiti kako nisam išao u sudsku parnicu protiv fakulteta, već sam iskoristio zakonsko pravo na ispitivanje zakonitosti i ustavnosti podzakonskih akata”, pojasnio je Duilo. Dakle, nije bilo klasičnog suđenja s izvođenjem dokaza, nego je nadležni sud jednostavno na temelju zahtjeva odlučivao je li Statut usklađen sa zakonom.
Nažalost, Duilo je objasnio i da odluka Visokog upravnog suda zasad nije donijela konkretnije pomake u praksi. “Nažalost, još nije donijela ništa praktično. Ova presuda djeluje prema svima koji su nezakonito prebačeni, no svatko od studenata koji je bio prebačen na temelju ukinutih odredbi statuta i pravilnika bi trebao samostalno tražiti neki vid naknade štete od fakulteta zbog toga što su nezakonito prebačeni s jednog kraćeg i jeftnijeg studijskog programa, na duži i skuplji”, kazao je Marko.