“Hrvati odbili istospolne brakove” – tako je većina svjetskih medija popratila rezultate referenduma kojim će se u hrvatski Ustav ugraditi odredba da je brak životna zajednica žene i muškarca, prenosi Jutarnji.hr.
Američki ABC, britanski Guardian i njemački Der Spiegel prenose članak agencije AP u kojem stoji kako je većina Hrvata glasovala za zabranu gay brakova i da je time Katolička crkva ostvarila veliku pobjedu u najnovijoj državi Europske unije.
“Rezultati referenduma pokazuju da u Hrvatskoj jačaju desne konzervativne snage zbog produbljivanja gospodarske krize i velike nezaposlenosti” – piše AP, a prenosi većina medija.
Reuters piše kako su svećenici na nedjeljnim misama pozivali građane da izađu na referendum i zaokruže ZA, te time obrane tradicionalne vrijednosti, a mnogi su se građani poveli za tim pozivom dok talijanski Il Piccolo piše o “velikoj pobjedi konzervativaca”.
Susjedi se nisu previše bavili našim referendumom. Tako, primjerice, Srbi tek prenose kako je u Hrvatskoj većina izglasala zabranu istospolnih brakova. Blic prenosi izjave predsjednika Ive Josipovića, prve zamjenice premijera Vesne Pusić i zamjenice premijera Milanke Opačić. B92 naglašava kako se radi o najnižoj izlaznosti do sada, te kako je referendum organizirala ‘izrazito konzervativna građanska inicijativa uz podršku Katoličke crkve i desno orijentiranih političkih stranaka’.
Portal klix.ba u kratkom priopćenju navodi kako je ‘65% građana glasalo protiv istospolnih brakova,’ uz napomenu kako je Rijeka glasala ‘protiv.’ Nezavisne novine također prenose kako su Istarska i Primorsko-goranska županija jedine koje su se izjasnile ‘protiv.’
Slovensko Delo, kao zanimljivost, ističe gradove Zagreb i Split, gdje je također većina građana odlučila podržati ustavnu odredbu braka kao zajednice žene i muškarca.
Francuska agencija France presse piše kako su Hrvati glasovali za promjenu Ustava kako bi se spriječio homoseksualni brak, a da su građani generalno pokazali slab interes za referendum. Dodaje da je iznimno utjecajna Katolička crkva dala punu potporu organizaciji tog referenduma.
Austrijska agencija APA naglašava da je građanska inicijativa U ime obitelji preventivno htjela spriječiti da zajednica homoseksualnih parova ikad može biti nazvana brakom.
Agencija piše i o skandalu koji je izbio nakon što je ta inicijativa odbila dati akreditacije nekim medijskim kućama, uključivo i nacionalnoj televiziji, za praćenje izbornih rezultata iz njihova stožera, s čime se potom solidarizirao veliki broj medija.
Britanski BBC kaže da je Crkva snažno podupirala glasovanje “za”.
Generalna ocjena većine medija je i da je referendum duboko podijelio Hrvatsku.
Na prvom građanskom referendumu u hrvatskoj povijesti, na birališta je izašlo 37,89 posto birača, “za” se izjasnilo njih 65,75 posto, a protiv 33,63 posto pokazuju rezultati sa 99,36 posto obrađenih glasačkih mjesta.