Grubišić je gostovao u Dnevniku HRT-a 3 te se osvrnuo na današnje najave prikupljanja potpisa za referendum:
– Za vrijeme moga svećeničkog djelovanja prije 90-ih godina vjeronauk u crkvi na splitskom području pohađalo 1.500 studenata i do četiri tisuće srednjoškolaca, dok danas nema ni jednog studenta.
– Kada djeca završe sakramente, krizmaju se, potpuno napuštaju crkvu, ni 10 posto njih čak ne dođe po fotografije. Trebalo bi dati dijete materi – potrebno je da katehete predaju u crkvenim prostorima i da im država pomogne. Povezanost djece sa crkvom, župnicima i katehetama bila bi veća, te ne bi bilo ovih napetosti s obzirom na indoktrinaciju i neke druge probleme – kazao je Grubišić.
Saborski zastupnik iz Splita je također rekao da bi bilo u redu da država više ne daje toliko novca za Crkvu:
– Država za Katoličku crkvu izdvaja oko milijardu kuna godišnje: 250 do 300 milijuna na račun obećanog povrata imovine, 600 milijuna za katehete – novac daje država, a Crkva ih plaća, dok su tu i troškovi priručnika za vjeronauk koje Crkva daje tiskati, a plaća ih ministarstvo.
– Crkvi treba pomoći jer ona ne može raditi bez sredstava, ali nije dobro da to bude u nadležnosti političkih elita. Vjernici bi trebali sami određivati koliki će postotak izdvajati za crkvene potrebe. To bi bilo pravednije rješenje od postojećeg u Hrvatskoj, gdje se uzima od svih građana, pri čemu Crkva nije obvezna podnositi izvještaje o tome kako taj novac troši – rekao je Grubišić, zaključivši da za ova pitanja nije nužan referendum, ali da bi ih se svakako trebalo riješiti.
PSD
RANIJE
Inicijativu za prikupljanje potpisa za referendum kojim bi se tražilo vračanje vjeronauka iz škola u crkve najavio je don Ivan Grubišić, prenose mediji. O svemu će uskoro detaljnije izvijestiti na konferenciji za javnost.
Medijima je kazao da se ne radi o izbacivanju vjeronauka iz škola, već o njegovom vraćanju u crkvu da bi se sačuvao integritet vjeronauka i da bi se mladi ljudi vezali na crkvu, a ne samo za školu.
Dodaje da vjeronauk ne bi smio opterećivati sadržaje i ulogu civilnog društva jer Hrvatska je ustavom definirana kao civilna država.
Najavio je će i preko društvenih mreža na internetu osluškivati što građani o tome misle, te očekuje dragovoljce koji će prikupljati potpise za održavanje referenduma, možda već i od sljedećeg tjedna.
Katolički vjeronauk je u škole uveden je temeljem ugovora između Republike Hrvatske i Svete Stolice.