Udruga Glas roditelja za djecu GROZD i Reforma – udruga za promicanje etike, morala, obiteljskih vrijednosti i ljudskih prava, ponovno su podnijeli Ustavnom sudu prijedlog za pokretanje postupka za ocjenu suglasnosti s Ustavom i zakonom Odluke o donošenju nastavnog plana i programa zdravstvenog odgoja za osnovne i srednje škole od 20. kolovoza 2013., obavili su predstavnici tih udruga na tiskovnoj konferenciji 27. prosinca u Europskome domu u Zagrebu, izvijestio je portal Glasa Koncila. Iznoseći razloge zbog kojih je zatražena ponovna ocjena ustavnosti predsjednica GROZD-a Kristina Pavlović istaknula je da Ministarstvo znanosti, obrazovanja i sporta nije ispoštovalo gotovo ni jedan zahtjev u odluci Ustavnog suda od 22. svibnja 2013. kojom je ukinulo uvođenje zdravstvenog odgoja za prošlu školsku godinu, niti je provedena javna rasprava.
Član odvjetničkog tima udruge odvjetnik Krešimir Planinić produbio je problem podsjećajući da je proceduralni aspekt, koji je naveden u odluci Ustavnog suda, površno shvaćen samo kao otvaranje i zatvaranje javne rasprave bez bitnog ulaženja u narav problema, pri čemu Ministarstvo nije uvažilo ni praksu Europskog suda za ljudska prava i međunarodne konvencije, kršeći ujedno čl. 63. Ustava RH koji jamči roditeljima pravo na sudjelovanje u raspravi o odgoju vlastite djece. Stručna analiza kurikuluma zdravstvenog odgoja pokazala je da kurikulum sadrži tek 10 posto znanstvenih činjenica a sve ostalo je u službi promicanja jedne (rodne) ideologije.
Odvjetnik Miroslav Šumanović osvrnuo se s motrišta međunarodnog prava na protupravne odredbe Ministarstva i ministra, upozoravajući da su usprkos europskoj praksi i stavu Europskog suda za ljudska prava da država kroz obvezno obrazovanje ne može nametati vrijednosne stavove bez uvažavanja filozofskih ili vjerskih uvjerenja roditelja, ponovno donijelo zdravstveni odgoj koji u 4. modulu promovira za većinu roditelja neprihvatljiv svjetonazor. Riječ je, dakle, o neprimjeni europskih standarda: Opće deklaracije o pravima čovjeka, Međunarodnog pakta o građanskim i političkim pravima i posebice Europske konvencije o ljudskim pravima. Program niti je znanstveno neupitan niti je ideološki neutralan, kazao je Šumanović, dodavši da on ne predstavlja problem za djecu agnostika ili ateista, ali je neprihvatljiv za djecu vjernika kojima se nameće neka vrsta “sekularnog vjeronauka”. U konačnici, krši se i čl. 9 hrvatskoga Ustava o pravu na vjersko opredjeljenje i slobodu vjeroispovijesti, a i ključno je pitanje zašto se uporno odbija mogućnost pluralističkog odgoja i mogućnost roditeljskoga izbora.
Ladislav Iličić, dopredsjednik udruge Glas roditelja za djecu, stavio je cijeli problem u širi hrvatski društveni kontekst, spominjući nedavni referendum o braku, kada se Vlada ponijela krajnje nedemokratski ne želeći čuti što misli narod, koji ju je demokratski izabrao i koji bi trebala predstavljati, ponašajući se po logici – dobilo smo izbore i možemo činiti što nas je volja. Ponovio je kako se udruga zalaže za uvođenje zdravstvenog odgoja, koji je potreban i koristan, ali u skladu s Ustavom, Zakonom o odgoju i obrazovanju, Obiteljskom zakonu te međunarodnim ugovorima.
Predsjednik Reforme Vatroslav Župančić ponovio je da djeca kršćanskih roditelja imaju pravo na odgoj i obrazovanje u skladu s njihovim svjetonazorom, pozvao je ministra i Vladu da usklade svoje ponašanje s voljom i većinskim interesima hrvatskog naroda i uvedu zdravstveni odgoj na način koji prihvaća pluralnost.
Podnositelji zahtjeva za ocjenu ustavnosti Programa zdravstvenog odgoja izrazili su na kraju uvjerenje da će ga Ustavni sud ponovno ukinuti, ali i bojazan u mogućnost razgovora s nekim tko unaprijed misli da je jedini u pravu i da je njegova odluka nešto najbolje što je donijela sadašnja Vlada
“Zeleni i plavi potencijali u Zadarskoj županiji” u sklopu projekta IN4BLUE
Ustanova za razvoj kompetencija, inovacija i specijalizacije Zadarske županije INOVAcija organizirala je danas panel raspravu i radionicu “Zeleni i plavi...
Pročitaj Više