U tijeku je izlov uzgojenih tuna, djelatnost koja je već niz godina uz proizvodnju aluminijske folije najznačajnija stavka izvozne bilance Zadarske županije.
U prva dva mjeseca prošle godine izvoz ribe iz Zadarske županije bio je vrijedan 18,6 milijuna dolara, a u 2012. izvoz tuna iz Zadarske županije bio je vrijedan 44,09 milijuna dolara , prema podacima zadarske Gospodarske komore. Ispred tuna u 2012.-oj samo je aluminijska folija sa 70 milijuna dolara izvoza, za prošlu godinu podaci još nisu kompletirani.
Hrvatska izlovna godišnja kvota za ovu sezonu iznosi 390, 59 tona. U Ministarstvu poljoprivrede nadaju se kako će sezona biti uspješna za sva 4 registrirana hrvatska uzgajivača iako je Kali tuna krajem prošle godine pretrpjela veliku štetu kad je orkansko jugo prevrnulo kavez pa je veći dio tuna pobjegao. Može li Ministarstvo pomoći uzgajivaču pri naknadi štete upitali smo voditelja službe za upravljanje ribolovom Uprave ribarstva Josipa Markovića …
“Mi smo odmah bili upoznati s tim i ministarstvo je odmah poduzelo sve što je bilo u našoj moći, međutim riba je iz oštećenih kaveza jednostavno pobjegla. Samo ministarstvo nema nikakva sredstva kojima bi moglo pomagati uzgajalištima kod takvih događaja, iz državnih sredstava su predviđena sredstva za pomoć samo ako je proglašena elementarna nepogoda, što ovdje nije bio slučaj . Stvarna šteta proizvođaču može biti nadoknađena samo kroz osiguranje putem osiguravajućih kuća…” kazao je Marković.
Uz već uhodane Kali tunu i Jadran tunu, u ovoj djelatnosti odnedavno je i tvrtka Pelagos net farma sa sjedištem na Vrgadi čiji je suvlasnik general Ante Gotovina, uz Mišu Mandića, vlasnika Jadran tune. Nova tvrtka još nije u izlovu jer je tek nedavno ušla u ovaj posao. Od sredine prosinca prošle godine u izlovu je uz spomenute dvije tvrtke još i bračka Sardina, kazali su nam u Odsjeku za marikulturu pri resornom ministarstvu.