Poznata zadarska alpinistica Jana Mijailović spremna je za novu avanturu, a već početkom travnja trebala bi krenuti u osvajanje novog himalajskog vrha. Nakon uspješnih ekspedicija na Cho Oyu i Mount Everest, nova ekspedicija sastavljena od četvero planinara kreće u osvajanje 8.516 metara visokog vrha Lhotse na granici Nepala i Kine.
Veliki dio puta našoj najpoznatijoj alpinistici je dobro poznat, ekspedicija će biti u tri jednaka visinska logora kao i 2009. godine.
– Baza je ista kao i za Mt. Everest, a riječ je o vrhu koji je dosta popularan i dosta se penje i zbog toga smo ga odabrali. Kako je popularan postavljeni su fiksni konopi i za razliku od Everesta, koji je tek 300 do 400 metara viši, za ovaj pothvat nam je potrebno i do tri puta manje sredstava, kazala je Mijailović.
U mješovitoj ekspediciji uz Janu će se naći još jedna hrvatska alpinistica i dva alpinista iz Zagreba, Pule i Gospića, a plan im je gore se priključiti nekoj od komercijalnih ekspedicija. Iako je na ovaj pothvat mislilo krenuti više hrvatskih alpinista, nedostatak sredstava i sponzora u tome ih je spriječio. Tako će i Jani ovoga puta trebati oko 65 tisuća kuna, od čega je dio osiguran iz proračuna Grada Zadra i Zadarske županije, a svi sponzori su još uvijek dobro došli.
Podsjetimo kako je zbog ograničenih financijskih sredstava tijekom ekspedicije na Mt. Everest do gore ispenjalo pet djevojaka, a stjecajem okolnosti i odabirom izbornika, među njima nije bila Jana, koja je nakon povratka kazala da će Everest osvojiti kad-tad, a najviši svjetski vrh joj je i dalje u mislima.
– Naravno da to ostaje i dalje, ali ne kao primarno i ne kao pošto-poto. Današnji alpinizam je jako dobar i može se penjati i u godinama, tako da se još nadam, kazala je Mijailović.
Prema planu ekspedicija će iz Zagreba krenuti 5. travnja, a sljedećeg dana stižu u Kathmandu te nakon provjere carga i nabavke opreme, goriva i hrane lete za Luklu. Zatim im slijedi nekoliko dana i trekinzi do Monjoa, Namche Bazara, aklimatizacija i trek do Khumjunga, Dengbochea i Dingbuchea, a zatim kreće ona istinska avantura. U ukupno 37. dana će se aklimatizirati, postaviti četiri visinska logora (6065; 6200; 7200; 7850 m), a očekivani uspon na vrh im je u razdoblju od 10. svibnja do 22. svibnja s uključenom pričuvom za loše vrijeme. Zadnjeg dana svibnja ekspedicija bi trebala doći u Zagreb.