Studija utjecaja na okoliš i zahtjev za utvrđivanje objedinjenih uvjeta za zaštitu okoliša s tehničko-tehnološkim rješenjem Centra za gospodarenjem otpadom idu u javnu raspravu zbog promjene tehnologije.
Umjesto MBO (Mehaničko – biološka obrada otpada) uređaja s bioreaktorskim odlagalištem (u kojem se dodavanje vode ubrzava razgradnja odloženog otpada i potiče stvaranje odlagališnog plina radi proizvodnje električne energije), planiran je puno veći, a time i skuplji MBO s odlagalištem za neopasni otpad.
To je isti model kao u Celju. Sve je u zatvorenom prostoru, uključujući i kompost. Bit će to veći MBO pogon s unutrašnjim biosušenjem i kompostiranjem, ali znatno sigurniji za okoliš, pojasnili su u tvrtki Eko, koja priprema već godinama taj projekt. Njega će 3. veljače prezentirati Dino Perović, direktor tvrtke Eko, koji tvrdi kako se iz takvog MBO pogona, a u to su se Zadrani i sami mogli uvjeriti prilikom upoznavanja centra u Celju, nikome neće i ne može smrdjeti.
Lokacija ostaje ista, ona u Biljanima. Ona je utvrđena 20006. godine izmijenjenim Prostornim planom Zadarske županije u sklopu kojega je lokacija budućeg Županijskog centra za gospodarenje otpadom predviđena na području eksploatacijskih polja tehničkog građevnog kamena, zapadno od naselja Biljane Donje na području Grada Benkovca.
Studija koja će se naći na javnoj raspravi samo je nastavak prijašnje studije koja je prošla javnu raspravu prije Do zastoja je došlo zbog Hrvatskih voda koje su uvjetovale izmjenu Pravilnika o III vodozaštitnoj zoni same lokacije budućeg centra.