Premijer Zoran Milanović na prvom je ovogodišnjem zasjedanju Sabora više puta pozvao oporbene stranke u Saboru da podrže Vladine reforme, po uzoru na podršku koju su njemački demokršćani svojedobno dali socijaldemokratskom kancelaru Gerhardu Schroederu. Istaknuo je i kao je njegova Vlada preuzela državu u stanju teške recesije, no i kako vjeruje da će ove godine izvući zemlju iz krize.
Sabor je aktualnim prijepodnevom počeo prvo ovogodišnje zasjedanje koje bi, uz dva tjedna stanke oko Uskrsa, trebalo trajati do sredine srpnja. Zastupnici i članovi Vlade minutom su šutnje odali počast palim hrvatskim braniteljima, svim civilnim žrtvama rata i svima palima za Hrvatsku.
Uoči aktualnoga prijepodneva ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić komentirao je proceduru izručenja Josipa Perkovića Njemačkoj. Nije siguran hoće li se izručenje dogoditi već danas, ali je istaknuo kako se u svakom trenutku to može realizirati.
“Koliki je deficit ostavio HDZ? Neugodno mi je reći”
Idući tjedan na sastanku Vijeća ministara u Bruxellesu vjerojatno će i službeno biti pokrenuta procedura prekomjernog deficita, pa je zastupnicu HDZ-a Martinu Dalić zanimalo kojim će mjerama i u kojem roku Vlada reagirati na tu proceduru i prijedloge Komisije o potrebi smanjenja deficita i sređivanja javnih financija. Vrlo kratko odgovorio joj je premijer Zoran Milanović rekavši što god da Vlada napravi – nekom se neće svidjeti. Pozvao je HDZ da ponudi svoje ideje i da prijedloge: Pozivam vas koji ste ostavili deficit za kojeg mi je neugodno reći koliki je da mi date prijedloge. Dalić je odgovorila kako je deficit za vrijeme HDZ-ove vlade nastao zbog dugova brodogradnje te kako očekuje da će se pregledati njihovi prijedlozi.
HDZ-ov Zdravko Milinović upitao je, pak, premijera hoće li uslišiti vapaje pacijenata i dati zdravstvu drugu priliku s obzirom na povećane liste čekanja u bolnicama. Dođite s konkretnim prijedlozima što napraviti, a što vi niste napravili, kratko mu je odgovorio premijer.
Na to se kasnije nadovezao HDSSB-ov Boro Grubišić. Od premijera je zatražio da smijeni ministra zdravlja te naveo da 300 liječnika traži ispisnicu iz Hrvatske liječničke komore i odlazi u inozemstvo, 360 ih je na sudu, Vlada je nesmotreno smanjila doprinos za zdravstvo, a liste čekanja za bolničke preglede su učetverostručene. Vladu je prozvao i zbog stečaja Imunološkog zavoda.
Milanović je Grubišiću i oporbi općenito zamjerio što ne predlažu konkretna rješenja. Podsjetio je da su njemački demokršćani 2003. podržali Schroederove oštre reforme. Naglasio je da žali za svakim liječnikom koji odluči napustiti Hrvatsku, obećao da će Vlada učiniti sve kako bi dobri liječnici ostali i bili zadovoljni svojim statusom, ali čuda ne možemo očekivati. Oporbi je poručio da će Vlada nastaviti mijenjati stvari, uz njihovu podršku ili bez nje. Treba nam vaša podrška, barem ne opstrukcija, poručio je Milanović.
Milanović: Ne pritišćemo pravosuđe
Vas se proziva da vršite pritisak na pravosuđe! Što kažete na to?, upitala je zastupnica SDP-a Ingrid Antičević-Marinović premijera s obzirom na reakcije “visokog izvora” iz Vlade nakon odluke Županijskog suda u Zagrebu o izručenju Josipa Perkovića. Tada je “visoki izvor” kojeg Vlada nije demantirala poručio da odluka suda nije po hrvatskim zakonima i da je to pokušaj državnog udara s pištoljem na vodu. Premijer je odgovorio kako je Ustav jasan. Nijedna Vlada više nema mogućnost utjecaja na pravosuđe jer je taj sustav konačno zatvoren.
Pravosudna vlast je samostalna, radi po savjesti i zakonu. Trebala bi provoditi zakone koje donosi Sabor i to bi trebao biti zatvoreni krug. Nemamo sredstvo pritiska na pravosuđe, ali zadržavamo pravo da komentiramo tuđi rad. Svatko tko radi posao u interesu javnosti, koga plaćaju građani, mora biti svjestan da ga se može komentirati, odgovorio je, među ostalim, premijer.
Milanović HDSSB-u: Čuvajte se tračeva u politici
Umjesto odgovora na pitanje HDSSB-ovca Dražena Đurića o tome kako ocjenjuje dvogodišnji mandat ministra unutarnjih poslova Ranka Ostojića s obzirom na afere u njegovu resoru, premijer Milanović je pozvao HDSSB da se uozbilji i nastavi ponašati kao u vrijeme pregovora o izmjenama Ustava. Nabrajajući Ostojićeve “grijehe” Đurović je podsjetio kako je na početku mandata, pod pritiskom javnosti, ministar iselio iz stana najvećeg poreznog dužnika. Izvršena je, rekao je, politička čistka načelnika policijskih uprava, a onda ih je nekoliko smijenjeno zbog korupcijskih skandala. Podsjetio je, među ostalim, i na slučaj nabave ultraluksuznih terenaca. No premijer mu je poručio kako se nada da su HDSSB-ovci ljudi od riječi, da računa na njih kod izmjena Ustava te dodao: Čuvajte se tračeva u politici, naročito ako su tako ružni!
Premijerovo “ne” HDZ-u i strategija populacijske politike
Najkraći odgovor na zastupničko pitanje premijer je dao Domagoju Miloševiću (HDZ). Na pitanje biste li priznali da nemate ni znanja, ni hrabrosti za reforme s obzirom na rastuću nezaposlenost i gospodarstvo u raspadu, premijer je rekao: Odgovor je ne!
Premijer je odbacio i prozivke HDZ-ova Željka Reinera da je njegova Vlada dovela Hrvatsku u strašnu gospodarsku situaciju. Naša vlada je preuzela državu u stanju teške recesije i vjerujem da ćemo je ove godine izvući iz te recesije, uzvratio je premijer. Strategija nacionalne populacijske politike bit će gotova ove godine, odgovorio je premijer Reineru, koji ga je prozvao da u dvije godine mandata nije ni spomenuo brigu o demografskom trenutku države. Milanović podsjeća da problem demografije mori velik dio Europe, pa i Njemačku, a države koje su ga uspjele “riješiti” su to skoro bez iznimke učinile aktivnom imigracijskom politikom, za što je potreban široki društveni konsenzus.
Tko je neimenovani izvor iz Vlade?!
Jeste li vi neimenovani izvor iz Vlade koji je sudsku odluku u slučaju Perković nazvao “državnim udarom s pištoljem na vodu”, upitao je Branko Vukšić (HL) premijera na aktualnom prijepodnevu. Premijer ga je zamolio da se ne bavi njegovim odnosima s javnošću jer će o tome suditi birači. Dodao je kako neimenovane izvore ne komentira te poručio: Na sudove nisam nikad podignuo ni prst, a kamoli glas.
Milanović brani Šegona
Na dnevnom redu je 120 točaka, među kojima su i ustavne promjene koje bi među ostalim trebale ukinuti zastaru za kaznena djela teškog ubojstva i utvrditi referendumska pravila. Prvotni plan je bio da se Ustav izmijeni na izvanrednoj sjednici u prosincu, no HDSSB je to stopirao u samoj završnici tražeći da se stručnoj i zainteresiranoj javnosti ostavi još vremena za raspravu.
Pred zastupnicima je rasprava o brojnim izvješćima i zakonima, a prvi puta će se raspravljati o Vladinu izvješću o djelovanju Hrvatske u EU-u.