Krađe milodara, zlatnih kaleža, provale u župne urede i sakristije, krađa crkvene opreme, ali i otvoreni prepadi u crkvama i napadi na svećenike, zaredali su zadnjih mjeseci širom Hrvatske. Crkve su na meti provalnika, krade se sve što se može ukrasti i preprodati, a svećenici su na ovaj crni val nasilja i kriminala uzvratili – zaključavanjem sakralnih objekata.
Za prošlih blagdana ni jedna zadarska crkva nije bila otljučana tijekom čitavoga dana. Ako je netko želio obići božićne jaslice, pomoliti se sam u crkvi ili naprosto posjetiti crkve koje su i kulturna, a ne samo vjerska mjesta, mogao je to u Zadru, ali i drugim dalmatinskim mjestima, učiniti samo za vrijeme misa. A nakon toga – ključ u bravu. Jer u crkvama se moli, ali u crkvama se i krade, i to sve više i bezobzirnije.
Policajci s Paga ovih su dana dovršili kriminalističko istraživanje za krađu zavjetne zlatnine iz kapelice, za što je osumnjičen 17-godišnjak. Njega se sumnjiči da je iz kapelice u mjestu Vrčićima ukrao zavjetnu zlatninu ukupne vrijednosti od nekoliko tisuća kuna. Nepoznati počinitelj je u mjestu Pašmanu provalio u crkvu sv. Marije, ali nije uspio ništa ukrasti. U Sutomišćici na otoku Ugljanu, provaljeno je u crkvu i otuđen novac.
Sve te krađe nisu ništa prema onome što se dogodilo velečasnom Valentu Furjanu, župniku župe sv. Barbare u Sladojevcima nedaleko od Slatine. On je doslovno jedva preživio napad dvojice muškaraca koji su ga brutalno pretukli, svezali i opljačkali. Napadači su uzeli ključeve automobila, župnog dvora, mobitel i torbu s oko 50.000 kuna milodara vjernika od blagoslova kuća.
Fra Petar Rastočić, župnik župa Igrane i Drašnice, pronađen je obješen u župnoj kući župe Gospe od Ružarija u Igranima. Iako na tijelu nije bilo tragova nasilne smrti, župom se proširila priča prema kojoj je moguće da je fra Petar Rastočić odlučio sebi oduzeti život jer se više nije mogao nositi s pritiskom dvojice nepoznatih muškaraca koji su ga ucjenjivali.
Gotovo nema dana bez provale u neku crkvu, koje su očito prepoznate kao pogodna meta za krađu novca, zlatnine i drugih vrijednosti, ali osim zaključavanja vrata, crkvene vlasti za sada nemaju valjan odgovor. U Zadarskoj nadbiskupiji ne skrivaju zabrinutost zbog učestalih napada provalnika.
– Zadnjih godina dogodilo se otprilike šest provala u crkve na zadarskom području. Predmeti otuđivanja su različiti: zavjetni darovi s kipova, nakit i zlatnine. Ili pak, s crkve u Murvici na groblju ukradena su dva zvona, koja su bila nova, a s crkve u Ruplju jedno zvono. Dogodilo se to u intervalu od nekoliko dana i počinitelj do danas nije pronađen. Ni za jednu dosadašnju provalu u crkvu na području zadarske nadbiskupije, koliko nam je poznato, počinitelj nije pronađen – kaže glasnogovornica Zadarske nadbiskupije Ines Grbić.
Hoće li Zadarska nadbiskupija prvi put u povijesti angažirati zaštitare u crkvama, ili će morati uvesti videonadzor u sakralne objekte?
– Moramo vas ispraviti u podatku da je crkva otvorena samo kad se služi misa. Crkve u gradu otvorene su u prijepodnevnim i poslijepodnevnim satima, uglavnom od 8 do podneva, i poslijepodne od 17 sati, a to je vrijeme i prije mise koja se navečer služi. Crkva je, dakle, otvorena u vremenu najvećeg intenziteta posjeta ljudi, a u rano poslijepodne, kad su crkve zatvorene, ljudi u njih najmanje i zalaze. Crkva nije stalno otvorena iz sigurnosnih razloga, no tu je i faktor uredovnog vremena, a imati stalno angažiranu osobu zahtijeva i dodatne troškove. Kad neka grupa ili netko najavljen želi vidjeti crkvu, svećenici izlaze u susret i otvore crkvu – kažu u Nadbiskupiji.
U ljetnim mjesecima, bilo je prigovora zbog neprimjerenog odijevanja posjetitelja u crkvama.
– Situacija s neprimjerenim odijevanjem ljeti se popravlja, zahvaljujući trudu redara ili poštovanju naznake o primjerenom odijevanju za sakralni prostor – kažu u Nadbiskupiji.