ZADAR– Na plažu Saharun more je posljednjih mjesec dana izbacilo više morskih kornjača, te su iz Javne ustanove za zaštićena područja Natura Jadera, koja brine o tom dugootočkom biseru, angažirali stručnjake koje bi trebali razotkriti uzrok pomora glavate želve, kako se zove ta vrsta kornjače.
Jer Saharun nije jedino mjesto na obali Jadrana gdje se pojavljuju uginule kornjače., koje spadaju u strogo zaštićene životinje.
– To se događa u zadnjih mjesec dana. Mi smo po protokolu pozvali Državni zavod za zaštitu prirode koji je poslao ovlaštenog veterinara da ih zbrine. Pozvali smo i stručnjake iz Parka prirode Telašića nakon što je more ponovno izbacilo još dvije kornjače. Oni su izuzeli tijelo jedne, koje još nije bilo u raspadu i poslali na ispitivanje na Veterinarski fakultet u Zagrebu i sada se vrše istraživanjima. Do tada možemo samo nagađati što je razlog njihovog ugibanja, kazao nam je Mirko Đinđić, ravnatelj te ustanove. Natura – Jadera, podsječajući kako je prije četiri godine more u Saharunu izbacilo jednu uginulu kornjaču.
Da je ugibanje kornjača fenomen u Jadranu, potvrdila nam je Morana Babajko, stučna suradnica iz Javne ustanove, koja je, kaže dobila te podatke iz Miramare parka pokraj Trsta. Tamo je pronađeno stotinjak uginulih životinja. Dok god se ne utvrdi uzrok toj pojavi, sve ostalo su nagađanja, ističe Babajko. Možda su i ove sa Saharuna, te “talijanske” kornjače.
Talijani, prema inforamciji koju je za Radio Zadar, premio jedan od vodećih stručnjaka u zaštiti kornjača, doc. dr. Bojan Lazar s Odjela za bioraznolikost Sveučilišta u Kopru, sumnjaju kako bi uzrok mogla biti seizmička istraživanja u podmorju Jadran .U tme su jako oprezni jer nemaju čvrstih dokaza, tako da to ne može ni biti službena teorija, izjavio je dr. Lazar.