Noć i jutro u bosanskohercegovačkim gradovima koji su jučer bili poprište masovnih nereda protekli su mirno.
Komunalni radnici raščišćavaju ruševine, ostatke zapaljenih automobila i novinskih kioska te razbijenih izloga opljačkanih trgovina, kao i kamenje i komade betona koji su nasilnim prosvjednicima poslužili za sukob s policijom.
Neprocjenjiva je šteta u zgradi Predsjedništva BiH u Sarajevu gdje se čuva arhiva. Izgorjeli su orijentalni rukopisi, gotovo sva arhiva iz razdoblja između dvaju svjetskih ratova te matične knjige.
U prosvjedima je ozlijeđeno oko 219 osoba, među kojima više od 100 policajaca. Pozivajući se na posljednje podatke, Al Jazeera prenosi da je u sarajevskim zdravstvenim ustanovama zbrinuto 156 osoba, među kojima 90 policajaca i 66 civila. U Tuzli su ozlijeđene 23 osobe, od kojih su 12 policajci, a u Zenici je u bolnicu primljeno 40 osoba.
Velike nemire i prosvjede u susjednoj Bosni i Hercegovini komentirao je i predsjednik Josipović, koji je u Sočiju na Zimskim olimpijskim igrama.
Našim susjedima i prijateljima želim da se stanje što prije smiri. Vrlo je važno da se svi društveni problemi rješavaju unutar demokratskih institucija i nadam se da će to u BiH tako i biti, rekao je predsjednik Josipović.
BiH ima, za razliku od nekih drugih teških slučajeva u ovom trenutku, zajamčenu europsku perspektivu, ima potvrđen put prema europskim integracijama, dakle prema članstvu u EU-u. Mislim da je to uza sve teškoće još nešto što ima široku potporu kao pravac razvoja BiH među njezinim građanima i zbog toga mislim da bi bilo nužno da se što hitnije pronađe način uspostavljanja komunikacije, izjavila je ministrica vanjskih i europskih poslova Vesna Pusić. Dodala je da će o toj situaciji govoriti i u ponedjeljak u Bruxellesu na sastanku ministara vanjskih poslova.
Hrvatska poziva na prekid nasilja i dijalog u BiH
Sindikati pozivaju na smirivanje
Sindikalne organizacije tvrtki s područja Tuzlanske županije koje su potaknule radničke prosvjede pozvale su na smirivanje stanja, ocjenjujući kako su ispunjeni njihovi početni zahtjevi. Iz sindikata su naznačili kako očekuju uspostavu tehničke vlade koja bi otvorila proces revizije privatizacije tvrtki dovedenih do stečaja, što uključuje i procesuiranje odgovornih.
Apelima za smirivanje stanja pridružile su se brojne nevladine organizacije u BiH.
Ističući razumijevanje za nezadovoljstvo osiromašenih građana, uglavnom navode kako nema opravdanja za rušilačke pohode zabilježene jučer.
Preciznijih procjena materijalne štete prouzročene napadima prosvjednika još nema, no sigurno je da se može mjeriti u desecima milijuna eura.