Direktor razvoja u Hrvatskim vodama dr. Siniša Širac nedavno je u Zemuniku izjavio da mulj iz pročišćivača kod Gradskog groblja neće biti zbrinjavan u budućem centru za gospodarenje otpadom u Biljanima Donjim, nego u nekom od budućih centara za obradu i zbrinjavanje tog mulja.
Kako takav centar još ne postoji, nakon što “Odvodnja” obavi kemijsku analizu, mulj iz zadarskog pročišćivača završava na deponiju u Diklu, gdje se svakog radnog dana odvozi između 12 i 15 tona mulja! Na godišnjoj razini, riječ je o 5475 tona mulja, a pročišćivač je u funkciju pušten prije pet godina! Širac navodi kako se na državnoj razini trenutno vode konzultacije o broju potrebnih centara za obradu mulja.
– U Hrvatskoj sada imamo stotinjak uređaja za pročišćavanje otpadnih voda, a treba ih izgraditi još 294. Na temelju te brojke bit će određen i broj centara za obradu mulja koji će “pokrivati” veći broj pročišćivača – kaže Siniša Širac, pojašnjavajući da će ubuduće paralelno biti građeni pročišćivači i centri za zbrinjavanje mulja, te da je sve to zajedno u nadležnosti Hrvatskih voda.
Imate li ikakvih saznanja o mulju iz zadarskog pročišćivača?
– Ne, to je stvar operatera, zadarske “Odvodnje”. Ako se dobro sjećam, “Odvodnja” zbrinjava mulj na deponij odgovarajuće kategorije.
Monitoring funkcioniranja uređaja za pročišćavanje
Znate li za problem smrada što se godinama širi oko uređaja?
– U svakom tehnološkom postrojenju, u biokemijskom procesu, može doći do izdvajanja određenih plinova i neugodnog mirisa. Problem može nastati u funkcioniranju postrojenja ili s tehnologijom. Za utvrđivanje točnog razloga problema mi u Hrvatskoj imamo kompetentne stručnjake, ali se mora napraviti pravi monitoring funkcioniranja uređaja za pročišćavanje voda.
Smrad se osjeća već godinama; zašto u Zadru to do sada nije napravljeno?
– Ne znam, to nije u našoj nadležnosti. Ako je potrebna naša pomoć, mi smo tu, ali inicijativa za to mora doći od zadarske “Odvodnje”. Rekao bih da su muke stanovništva koje živi oko zadarskog pročišćivača ozbiljan razlog da se svi pozabavimo tim problemom – zaključuje Siniša Širac.
Pitanje zašto monitoring funkcioniranja uređaja za pročišćavanje voda nije napravljen dosad, postavili smo i Anti Josipu Šikiću, novom direktoru “Odvodnje”.
– Traženo je tehničko-tehnološko rješenje za problem s neugodnim mirisom, ali se na raspisane javne nabave nitko nije javio. Sada imamo drukčiji pristup, provjeravamo svaki pojedinačni punkt i određujemo gdje problem nastaje i nakon toga će biti utvrđen točan projektni zadatak radi uklanjanja problema – kaže Šikić.
Kada će to biti?
– Tu sam tek dva mjeseca, ali na tome intenzivno radim i očekujem da će projektni zadatak uskoro biti određen, ali ne mogu govoriti o konkretnijem terminu.