Na konferenciju za medije s temom aktualna politička situacija na otoku Viru te pokušaj ulaska kriminalnih skupina sa svojim aktivnostima na otok Vir preko političke logistike oporbenih vijećnika udruge Vir bez podjela predvođenih sa dr.sc. Markom Vučetićem, glavnu je riječ imao načelnik Općine Vir Kristijan Kapović.
Uz njega su bili najbliži suradnici i to predsjednik Općinskog vijeća Miroslav Glavan zamjenici predsjednika Općinskog vijeća Veseljko Orlić i Mate Radović, vijećnik Općine Vir Igor Blažević, direktor Vir Zaštite Antun Novoselović i pročelnica Upravnog odjela za opće, pravne poslove i lokalnu samoupravu Katarina Radović.
Kapović je pojasnio kako je konferencija sazvana zbog učestalih prozivki oporbe za nepravilnosti, nezakonite radnje ili, primjerice, nezakonito bogaćenje. Naveo je kako je i ranije bilo napada na njega kao osobu načelnika te je protiv njega podneseno 200 kaznenih prijava od strane pojedinaca povezanih s udrugom Vir bez podjela, ali niti jedna od strane institucija RH, PU Zadarske, Državnog odvjetništva ili Uskoka.
-Naša politička opcija je pobijedila na izborima u lipnju 2013. godine sa 60% glasova te imamo odgovornost prema tim ljudima koji su glasali za nas, dok se opciji Vir bez podjela koja je dobila 30% daje medijski prostor za klevatanje, ustvrdio je Kapović i dodao kako se Nastoji prikazati rad općinske uprave i načelnika protuzakonit i ilegalan jer popularno je danas za političare lako reći da ne poštuju zakone i da su lopovi.
Zbog prozivki za nezakonito bogaćenje Kapović je pojasnio svoje imovinsko stanje prije načelničkog mandata i nakon preuzimanja te dužnosti, a ukratko je naveo i imovinsko stanje svoje obitelji, kao i način stjecanja imutka.
Posebno je istaknuo kako se nema razloga sramiti bogatstva svoje obitelji koje se procjenjuje na preko 10 milijuna eura, sa godišnjim prihodima od 3 milijuna kuna njega osobno, odnosno 8 milijuna kuna njegove obitelji koja je svoju imovinu počela stjecati i prije njegovog rođenja, točnije 1970 godine sa 4 restorana u Berlinu koja je njegova obitelj već tada posjedovala, odnosno 1974. godine kada su otvorili prvi hotel u Jugoslaviji na otoku Viru, a načelnik Kapović je rođen 1975. Naveo je i imovinsko stanje svojih najbližih suradnika prije i poslije njihovih političkih funkcija te dodao kako su svu imovinu stekli vlastitim poslovnim umijećem i trudom.
U osvrtu na svoje političke oponente iz aktualne oporbe u Općinskom vijeću te njihove suradnike kroz Udrugu Vir bez podjela, Kapović je istaknuo kako je profesor Marko Vučetić, kandidat za općinskog načelnika na prošlim izborima, novo lice političke opcije koja djeluje na Viru već 30 godina.
– Marko Vučetić nosi samo virsko prezime, on nije sa Vira, on živi u Zadru, obitelj mu živi u Zadru, djeca mu idu u skolu u Zadru, a Virsku adresu uzima prije godinu dana kada se kandidira za načelnika općine Vir, naveo je Kapović ističući kako dva oporbena vijećnika, sukladno zakonskim propisima, imaju nezakoniti mandat jer imaju lažno prebivalište te ne žive na Viru, kazao je Kpović.
Nadalje je naveo kako će po tom pitanju biti podnesena prijava za nezakonito prebivalište, kako za Marka Vučetića koji živi na Voštarnici tako i za Igora Vučetića, kandidata za zamjenika načelnika na prošlim izborima, koji živi Put Bokanjca u Villi Frestil. Ujedno će od policije zatražiti da provjeri lokaciju GPS-a tijekom posljednjih godinu dana. Lažno prebivalište podrazumijeva i kazneno dijelo s obzirom da u gradu Zadru postoji lokalni prirez te na taj način izbjegavaju plaćanje istog a treba provjeriti uzimaju li i putne troškove za to, dodao je načelnik.
Od ostalih osoba koje stoje iza oporbe i Udruge Vir bez podjela, načelnik je izravno prozvao Šimu Buškulića, tajnika Udruge, koji je bio dugogodišnji korisnik javnih sredstava Općine Vir i to kroz višemilijunske ugovore na polju infrastrukturnih zahvata.
Buškulić je trenutno u sporu s Općinom te potražuje, ukupno s kamatama, 10 mijuna kuna. Potom obitelj Miličević sa svojih 5 firmi, koje su također bile povezane s višemilijunskim poslovima financiranim iz općinskog proračuna. Po istom pitanju Kapović je naveo i poduzeće Infrastrukutra te suvlasnički odnos Joska Bašića i Ante Jurjevića u toj firmi. Ukupno 150 milijuna kuna ove su firme svojevremeno dobile iz proračuna Općine Vir te naplatom građanima putem općinskih koncesija, a za potrebe javnih poslova.
Svi ovi ljudi, kako navodi načelnik Kapović, stoje iza oporbe i navedene Udruge. Uz sve to Kapović je istaknuo kako su Igor Vučetić i braća Dino Bašić, inače zet dr.sc. Marka Vučetića i Klaudijo Bašić, otac Josipa Bašića, aktualnog predsjednika Udruge Vir bez podjela lošim poslovnim aktivnostima doveli do toga da im je blokirana imovina od strane kreditora, što se lako može provjeriti na Trgovačkom sudu.
Osim navedenih osoba načelnik se posebno osvrnuo na kriminalni milje koji se okuplja oko ove opcije.
Pri tom je naveo Henrija Radovića iz Zadra inače osoba sa bogatim kriminalnim miljeom za kojega kaže kako je osobni vozač prof. Marka Vučetića i vjerojatno tjelohranitelj, a s obzirom na to da ga u svojem autu dovozi i odvozi sa sjednica Općinskog vijeća. Henri Radović je 2004. u općinsku upravu doveo braću Beus, ljude umiješane u kriminalne radnje, a njihov je interes bio uzeti pod koncesiju plaže na Viru. Općinska uprava je odbila takav prijedlog. Zato Kapović navodi kako je tada stekao neprijatelja, prvo u Radoviću a onda i u tim ljudima iz Zagreba. Nadalje je 2009. podnesen zahtjev za sidrišta na Viru u blizini utvrde Kaštelina i to od strane spomenutog Henrija Radovića i Željka Bojovića zvani Žac.
Kapović je istaknuo kako se analizom općinske uprave opet uvidjela sumnjiva poslovna podloga Željka Bojovića, pa se i taj zahtjev odbio. Nakon toga započeli su pritisci, upozorenja, pokušaji narušavanja reda i mira u lokalima koje posjeduje Kapović, ali i fizički napadi. U tom se kontekstu navedenih osoba Henrija Radovića i Željka Bojovića Žaca spominje i Željko Petrović Žac koji se na Viru bavi nekretninama. Slijedeći primjer utjecaja kriminalnog miljea na Viru naveden je u osobi Mladena Vučetića koji je nastojao posredovati između općinske uprave i kriminalnog miljea sa istim zahtjevima za koncesijom na plažama, parkiralištima, suncobranima te generalno sve radnje koje sad obavlja javno poduzeće Vir turizam u vlasništvu Općine Vir.