Branko Šegon prekršio je zakon o sukobu interesa i kažnjen je sa
novčanom kaznom od 40 tisuca kuna, koja će mu se obustaviti u 8 rata s
plaće, odlučilo je Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa.
Privatni je interes stavio iznad javnog u obavljanju dužnosti i narušio je povjerenje građana u tijela javne vlasti. Nije prijavio da
je svojom imovinom jamčio za kredit. Također, Povjerenstvo je od
HBOR-a tražilo na uvid sve odobrene kredite u toj godini, ali nisu
našli ni jedan ugovor koji bi se mogao usporediti sa Šegonovim, pa
smatraju da je došlo do nejednakosti pred zakonom.
HBOR-ov program po kojem je Šegon dobio kredit, ne predviđa refinanciranje započetih ulaganja, a upravo je za to iskorišten. Također, tvrtka ‘Facta vera’
trebala je obavjestiti povjerenstvo da stupaju u poslovni odnos sa
državnom bankom. Povjerestvo će predmet proslijediti državnom
odvjetništvu.
Povjerenstvo je u siječnju pokrenulo postupak protiv Šegona kako bi utvrdilo je li se pomoćnik ministra financija našao u sukobu interesa zbog stupanja u poslovni odnos trgovačkog društva ‘Facta Vera’, u kojem ima 20 posto udjela u vlasništvu, s Hrvatskom bankom za obnovu i razvitak (HBOR) na temelju ugovora o kreditu sa sporazumom o osiguranju novčane tražbine od 30. kolovoza 2012.
Predsjednica povjerenstva Dalija Orešković rekla je kako je odluka o postupku donesena radi utvrđivanja je li Šegon pri sklapanju ugovora o kreditu svoj privatni interes stavio iznad javnoga.
Kovačev: ‘HBOR je odobrio kredit Šegonu za turizam s najvećom kamatom’
Predsjednik Uprave Hrvatske banke za obnovu i razvoj (HBOR) Antun Kovačev izjavio je komentirajući ‘slučaj Šegon’ kako je HBOR odobrio kredit tvrtki ‘Facta vera’ 2012. za turističku namjenu s najvećom kamatom, te da je HBOR u vezi tog slučaja predao svu tzraženu dokumentaciju.
Što se tiče kredita HBOR-a poduzeću ‘Facta vera’ on je odobren u tom kreditnom programu potpore turizmu u 2012. godini s najvećom kamatom, dakle on je platio najveću kamatu i u ovom trenutku poslovnoj banci on plaća veću kamatu nego HBOR-u, rekao je Kovačev odgovarajući na novinarsko pitanje kako komentira prijedlog zaključka Povjerenstva za sukob interesa da je pomoćnik ministra financija Šegon bio u sukobu interesa kada je od HBOR-a dobio najpovoljniji kredit.
Uslijedila je novinarska opaska da taj kredit HBOR-a Šegonu nije bio za turizam, nego za pokriće gubitaka starih (ranijih) kredita, na što je Kovačev odgovorio: Ne, to je bio kredit za turizam. Na upit je li HBOR u vezi ovog slučaja predao cijelu dokumentaciju, Kovačev je kazao: Sve što je od nas traženo, dostavljeno je.
I Jakovčić u sukobu interesa
Povjerenstvo je odlučiavlo i o slučaju župana Istarske županije u mandatu od 2009. do 2013. Ivana Jakovčića. I on je, odlučeno je, prekršio Zakon o sukobu interesa jer nije prijavio sve nekretnine u svojem vlasništvu. Kažnjen je sa 15 tisuća kuna. Takodjer, pokreće se postupak kako bi se utvrdilo je li
sudjelovao u radu tvrtke ‘Juniperus’ dok je bio dužnosnik. U njegovu slučaju postupak je pokrenut lani jer se župan oglušio o zaključak kojim ga je Povjerenstvo pozvalo da dopuni svoju imovinsku karticu.
Naime, Jakovčić je u 2012. od države kupio poljoprivredno zemljište u Završju, u općini Grožnjan, što nije unio u imovinsku karticu iako je to bio dužan učiniti do kraja godine. Povjerenstvo za odlučivanje o sukobu interesa to je otkrilo redovitom provjerom imovinskih kartica i zatražilo od Jakovčića da dopuni karticu u roku od 15 dana, što on nije učinio, nego je odgovorio Povjerenstvu da je na vrijeme ispunio svoju obvezu.
U sukobu interesa je i Josip Jagušt, s obzirom na to da kao predsjednik Uprave Petrokemije nije prijavio nekretnine u Velikoj Britaniji, pa je stoga kažnjen s 15 tisuća kuna.