ZADAR– Ako se 9. travnja ne postigne sudska nagodba u predstečajnom postupku tvornica Adria odlazi u stečaj, rečeno je to na današnjoj sindikalnoj konferenciji za novinare.
Ukoliko se na Trgovačkom sudu odobri financijski plan restrukturiranja najstarije zadarske tvornice za preradu ribe, tada će se čekati godinu dana na strateškog partnera koji bi u Adriju trebao „keširati” 40 milijuna kuna.
Problemi Adrije počeli su kada je, još uvijek aktualni vlasnik Adrije Miodrag Lacić prodao Podravki brend Eve za sitne novce (15 milijuna kuna iako nitko nikada nije vodio ugovor, op.a). Istaknuo je to predsjednik PPDIV-a Šimo Orešković koji smatra da će Podravaka odigrati ključnu ulogu u domaćoj riboprerađivačkoj industriji.
Osim Ostree iz Stankovaca i zadarske Adrije, u kojima Podravka tek održava proizvodnju (u Adriji s jednom kunom po konzervi), u igri je Mirna Rovinj.
– Ukoliko se Podravka opredijeli za ulazak u Mirnu, onda dvije zadarske tvornice moraju stvoriti novi robni proizvod, kazao je Orešković na brojna novinarska pitanja. On je pozvao sve da se uključe u traženje strateškog partnera Adriji ukoliko se odobri stečajna nagodba u koju je tvrtka puštena sa 136 milijuna kuna duga.
Za razliku od Grada Rovinja i Istarske županije koji su se angažirali po pitanju Mirne, u Zadru nisu uspjeli otvoriti vrata s lokalnom samoupravom za zajednički angažman, kazali su sindikalisti. Oni tvrde kako nekretnine Adrije u Gaženici, za koje se po ocjeni javnosti vodi borba, nisu previše atraktivne na tržištu.
Ukoliko dođe do stečajne nagodbe tada će se formirati novi Nadzorni odbor i Uprava prema planu vjerovnika od kojih su najveći Hrvatske poštanska banke te Ministarstvo financija.
Tim radnicama je priznat radni staž te isplaćeno 5 i pol plaća za taj period dok preostali dio moraju dobiti ili od strateškog partnera u predstečajnoj nagodbi ili ako ona ne uspije od Osteree, kao novog poslodavca.
U Adriji radi 260 radnika, kasni im jedna plaća, kazao je Ivica Blažević, regionalni sindikalni povjernik.