Na današnjoj sjednici Vlade potpredsjednik Vlade i ministar unutarnjih poslova Ranko Ostojić predstavio je Prijedlog plana humanitarnog razminiranja za 2014. godinu.
„U 2014. godine ukupna količina minski sumnjivog područja u Republici Hrvatskoj iznosi 613 kilometara kvadratnih te se prostire na području 91 grada i općine u 12 županija te je obilježena sa skoro 13.000 oznaka koje ukazuju na minsku opasnost”, kazao ke potpredsjednik Vlade Ostojić te dodatno obrazložio: „Najzagađeniji su Ličko-senjska, Sisačko-moslavačka i Osječko-baranjska županija u kojima se nalazi više od pola minski sumnjivog područja, a u strukturi je riječ o 67 posto šume, 19 posto poljoprivredne površine i 14 posto makije i krša.” U 2014. se godini minski sumnjivo područje planira smanjiti za 51,4 kilometar kvadratni, kazao je potpredsjednik Vlade, kao i završiti poslove u Virovitičko-podravskoj županiji, riješiti u potpunosti minski problem Dubrovačko-neretvanske županije, oranice Vukovarsko-srijemske županije te veći broj gradova i područja, posebno parkova prirode. Za to protuminsko djelovanje planirana su sredstva od 246 milijuna kuna.
„Humanitarno razminiranje u Oružanim snagama provodi se od 2000. godine, a provodi ga Pionirska bojna Inženjerijske pukovnije Hrvatske kopnene vojske”, nadovezala se zamjenica ministra obrane Višnja Tafra. Kazala još da se tijekom 2014. godine planira i pirotehnički izvid i izrada projektne dokumentacije za razminiranje vojnog vježbališta Cerovac i vojno-skladišnih kompleksa Lučani u Svetom Roku i Čerkezovac u Dvoru na Uni, kao i nastavak sanacije posljedica požara u kompleksu Pađene u Kninu. Nadalje je u 2014. planirano razminiranje površine od cca milijun metara kvadratnih minski sumnjivog prostora, primjerice na vojnom poligonu „Eugen Kvaternik” u Slunju , u vojarni „Pukovnik Predrag Matanović” u Petrinji , vojarni „Zemunik” u Zemuniku te vojno-skladišnom kompleksu u Gospiću i Petrinji