Ministar zdravlja Rajko Ostojić predstavio je ovih dana tzv master plan, Nacionalni plan razvoja kliničkih bolničkih centara, kliničkih bolnica, klinika i općih bolnica u Hrvatskoj 2014.-2016. Pomoćnik sanacijske upraviteljice Opće bolnice Zadar dr. Robert Karlo kaže kako master plan za vodstvo zadarske bolnice nije nikakvo iznenađenje pa tako pojašnjava da je smanjenje broja postelja akutnog tipa trend u svijetu.
Trend je da se povećava broj stolaca dnevne bolnice, znači da bolesnici što manje borave u bolnici, što brže se mobiliziraju i odlaze kući, a pretrage se obavljaju u što kraćem razdoblju, kaže dr. Karlo.
Pomoćnik sanacijske upraviteljice komentirao je i funkcionalnu integraciju zadarske Opće bolnice s bolnicom iz Gospića. Rekao je da je suradnja s kolegama iz Gospića i do sada bila izvrsna, ali je većina pacijenata do sada iz Gospića dolazila u Zadar. Dr. Robert Karlo ne vidi ništa sporno u činjenici da specijalisti iz zadarske bolnice jednom tjedno putuju u Gospić, a isto tako pacijenti iz Zadra, na određene pretrage mogu u Gospić, jer i liječnici tamo mogu pružiti uslugu pacijentima iz Zadarske županije.
– Ove ideje su jako dobre, i smatram da će doći do ušteda, a pacijenti, neće biti zakinuti. Ne ukidaju se radna mjesta. I dalje nedostaje liječnika i medicinskih sestara i mi ćemo to popunjavati, kaže dr. Karlo.
Put specijalista u Gospić rasteretit će liste čekanja?
Na pitanje što se sa specijalistima kojih nedostaje, a trebat će odlaziti u Gospić, i neće li to zakinuti pacijente u Općoj bolnici u Zadru, jer liječnici i sada teško izlaze na kraj s poslom, dr. Karlo odgovara.
– Uvijek se ispunjava određeni program i norma za Opću bolnicu Zadar. Mi imamo kadrove koji mogu, i preko toga, pomoći drugim bolnicama, uvijek se napravi plan tko može pomoći, konkretno Općoj bolnici u Gospiću. Sama lista čekanja je takva kakva je, međutim tu ima dosta pacijenata iz drugih županija, konkretno iz Gospića, pa ako naš kolega napravi preglede u Gospiću ispada da je napravio posao koji radi u zadarskoj bolnici i ispada da je tako smanjio broj pacijenata koji putuju na pregled u Zadar, uvjerava dr. Robert Karlo i naglašava kako razjedinjenost bolničkog sustava Hrvatske sigurno nije povoljna za rad.
Može li se donijeti zaključak da se donošenjem masterplana za pacijente u Zadru ne mijenja ništa?
– Ja mislim da se mijenja samo nabolje iako masterplan može imati neke zamjerke. Ja mislim da je u redu pružanje usluga u većem centru, npr. kliničkom centru, pacijenti idu u veće centre jer tamo imaju bolju opremu i veće iskustvo kadra. Zdravstvena usluga se centrira na jednom mjestu i to sigurno podiže kvalitetu usluge, kaže dr. Karlo i ukazuje na palijativnu skrb koja je novost masterplana. Tako će pacijenti imati mogućnost na nekim odjelima moći dobiti palijativnu skrb, jer su tzv akutni kreveti smanjeni a povećava se dnevna bolnica i palijativna skrb.
Što se tiče Specijalne bolnice za ortopediju u Biogradu, dr. Karlo ističe dobru suradnju. Prema masterplanu u sklopu zadarske bolnice ulaze i kreveti Ortopedije, jer nova specijalizacija ne odvaja ortopediju i traumatologiju.
-Za sada nemamo uvjete za prihvat Odjel ortopedije iz Biograda, ali u novoj poliklinici ćemo moći, osobito ako promatramo iz kuta da je to djelatnost koja pruža uslugu starijim stanovnicima. Bit će bolja kvaliteta usluge za stanovnike našeg grada, ali to ne znači kraj Ortopedske bolnice u Biogradu, jer ona i dalje obavlja fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i palijativnu skrb, kaže dr. Karlo.