Politička situacija u Bosni i Hercegovini naslov je predavanja kojeg je prof. dr. sc. Mladen Ančić održao u sklopu ovogodišnjih Dana geografije.
Na samom početku je istaknuo kako je BiH izmislila kolonijalna uprava.
– Bosna i Hercegovina kao pojam, kao zemlja, postoji od 1878. Do tada su postojala dva pašaluka, jedan Bosna a drugi Hercegovina. Izravna posljedica toga je da BiH nikad nije uspjela dosegnuti konsenzus od 50 posto, da ona postoji. Zbog toga nitko ni ne može organizirati referendum, jer se 50 posto ne bi složilo da BiH uopće postoji, kazao je prof. Ančić, ističući kako postoje različiti govori o BiH. Jedni dolaze izvana, drugi iznutra. Po njegovu mišljenju ona je podijeljena iznutra, te postoje tri BiH, međusobno isključujuće. Nacionalna podjela je asimetrična, svakoj ne pripada trećina teritorija. Najviše je Bošnjaka, koji su se do 1993. godine nazivali muslimanima, 45 posto, drugi su Srbi, a treći s postotkom između 12 i 18 posto Hrvati.
– Neko vrijeme je tamo bilo oko 70.000 Kineza, ali kad se kriza pojavila na ovim prostorima oni su isparili. Najbrojnija skupina smatra da bi zemlju trebalo normalizirati, no pitanje je što je to normalna zemlja – jedni misle na jednog čovjeka kao vlast, drugi na Dayton, koji je osigurao teritorijalnu osnovicu Republike Srpske, a treći pogled je hrvatski, krajnje defenzivan, da svatko dobije jednaka prava. Kao rezultat toga formirani su nacionalni teritoriji, koji su stvarna funkcionalna osnovica države, rekao je Ančić, zaključujući kako je BiH time već teritorijalno podijeljena.
– Kad se gleda izvana, to je iz ptičje perspektive jedan korak od BiH do Afganistana. Strancima nije jasno da tu žive tri različite nacije, kao što im nije jasno ni kako se Jugoslavija raspala nakon 70 godina. Suštinski problem BiH su neriješeni nacionalni odnosi, problem tko će nadzirati državu, rekao je Ančić
Problem BiH sličan je onima drugih bivših socijalističkih zemalja. U svima njima građani se pitaju čemu im država služi – država se shvaća kao golemi redistributivni mehanizam.
– Taj mentalni sklop, uvalit se i ništa ne raditi, to treba promijeniti, ali to ne možemo mi, već oni koje izaberemo. Mislim da je to način rješavanja problema i u BiH. Kad bi se država uredila kao servis građana, onda bi se i nacionalno pitanje lakše riješilo, kazao je prof. Ančić.