Nakon sedmodnevne obustave rada koju je naložila Veterinarska inspekcija Ministarstva poljoprivrede, zadarskoj riboprerađivačkoj tvrtci Adria u petak je ponovno odobren rad.
Veterinarski inspektori su, kako je već poznato, u nadzoru pronašli određene “nesukladnosti” i naložili njihovo otklanjanje. Prigovor su imali na oštećeno krovište, neadekvatnu stolariju – prozore, mrežice na prozorima, necjelovita vrata ili od neodgovarajućeg materijala, neodgovarajući sustav ventilacije, hrđu na cijevima, i slično, što prema njihovom mišljenju dovodi do mogućnosti ugrožavanja higijenskog načina proizvodnje.
Sve to je, kako smo doznali, otklonjeno, a sam prostor u proizvodnoj sali doveden u zavidno stanje. Da bi sve to bilo tako, u posljednjih godinu dana uloženo je gotovo milijun i pol kuna, kažu direktor Miodrag Lacić i njegov pomoćnik Igor Musap.
Oko milijun kuna uloženo je u obnovu postrojenja u ovoj već namučenoj tvrtci nakon konačnog povratka u tvornicu u listopadu prošle godine kada je prekinuta jednogodišnja drama oko prethodnih “zakupaca”. Uprava tvrtke osim novca ulaže ogromne napore kako bi se održala proizvodnja i očuvalo 300-tinjak radnih mjesta, no suočavaju se s brojnim problemima na svakodnevnoj razini. Ovaj prekid proizvodnje dogodio im se u trenutku kada su imali sirovinu i kada je proizvodnja išla punom parom. Osim kontinuiteta proizvodnje prekid je dodatno ugrozio poslovni odnos s Podravkom za koju proizvode riblje konzerve s brendom “Eva” jer je, ne znajući koliko će obustava rada potrajati, Podravka odvezla sirovinu i lim iz postrojenja u Gaženici. No onaj najveći problem koji ova nekoć najveća roboprerađivačka tvrtka na Mediteranu ima, ostao je i dalje neriješen, a svakim novim danom u tvrtci zbog toga trpe nenadoknadivu štetu. Riječ je o strojevima neophodnim za isplativu proizvodnju koje su iz tvrtke izvezli zakupci još proljetos. Policija je utvrdila da se oni nalaze u postrojenju Ostree u Stankovcima.
No umjesto da se ti strojevi vrate vlasniku, odnosno dovezu u proizvodnu halu Adrije kako bi se nesmetano moglo raditi, oni su samo izuzeti na način da su “zapečaćeni” bijelom trakom s natpisom “policija”. Zapisnik s očevida policija je proslijedila Općinskom državnom odvjetništvu koje je nakon više od pola godine podnijelo zahtjev nadležnom sudu – ne da strojeve vrati vlasniku, već da osiguraju kako ih netko drugi ne bi opteretio kreditima ili preprodao.