Na samom početku studiranja u jednom varaždinskom kafiću naručio sam veliki i čašu vode, da bih na kraju dobio čašu vode od pola litre te sam zbunjeno gledao konobaricu koja me je poslužila. Ni njoj nije bilo jasno čemu takav pogled, a meni zbog čega mi je donijela veliku čašu vode. Taj dan sam naučio da se u varaždinskom kraju kaže kava s mlijekom umjesto veliki.
Ime je nastalo kao skraćenica od veliki macchiato. Prilikom narudžbe u Zadru obavezno je naglasiti veliki s ledenim u slučaju da želite naručiti kavu s hladnim mlijekom. Na Voštarnici i u Zadru veliki je više od kave s mlijekom, to je đir. Otići u kvartovski kafić, popiti veliki i prelistati novine znači odmoriti se, zaboraviti na sve brige te saznati nova događanja u kvartu i okolici.
U tom kafiću možete pronaći osobe raznih profila, od lokalnih pijanaca pa do uglednih doktora, odvjetnika i mnogih drugih. Jedan od profila ljudi koji dolaze su ljubitelji sporta na papiru koji pribilježavaju kombinacije s brojevima 1 i 2, a nađe se i pokoji x. Za njih postoji posebna narudžba koja glasi: Teletext i čaša vode – ova narudžba je nastala iz šale te se udomaćila, iako ne piju vodu nego najčešće pivo.
Veliki i čaša vode nije jedino specifično ime za piće, tu su Kacavida, Mali s kolom, Babun,
Chiket, Cicibela, Dum-dum, Gino. Ova zadnja pića neki znaju piti na „brkuvu” ili na „gdu”, što bi značilo da ta osoba trenutno nema dovoljno sredstava za pokriti troškove popijenog.
U tom kvartovskom kafiću dogodili su se mnogi događaji koji su većinom smiješni. Jednom prilikom posjetitelj koji je tamo inventar pustio je goluba te su u jednom trenu gotovo svi gosti izašli van dok se ne prozrači, unatoč kiši.
Prilikom gledanja neke važnije utakmice redovito se kvartom proširi miris roštilja i to uvijek bude zabava ili kako bi rekli stari Zadrani „festivali”.
O navikama posjetitelja i događajima dalo bi se danima pisati, ali da bi to shvatili i doživjeli takvo stanje uma potrebno je doći na jedan veliki s ledenim i čašom vode.