Alen Alić, vlasnik “Aurea grupe” d.o.o., tvrtke iz Zadra specijalizirane za brendiranje drvne industrije, u razgovoru za Slobodnu Dalmaciju izjavio je kako su u dva dana primili 30 narudžbi u sklopu akcije “Kvaliteta s 10 zvjezdica”, iz čega je jasno da predstojeće otvaranje podružnice “Ikee” i navodno ulaganje od 100 milijuna eura u Hrvatskoj ne predstavlja prepreku hrvatskim proizvođačima koji konkuriraju kvalitetom i cijenom.
Alić je putem interneta, preko web shopa “Hrvatski namještaj” i Facebooka, u suradnji s hrvatskim proizvođačima namještaja, pokrenuo akciju “Kvaliteta s 10 zvjezdica”. Akcijom nude hrvatskim kupcima da će po 10 posto nižoj cijeni i uz 10 puta veću kvalitetu napraviti bilo kakav proizvod koji će vizualno biti isti ili sličan uvoznom proizvodu koji kupac pronađe u robnim kućama, prodajnim centrima ili u salonima namještaja u Hrvatskoj.
U inicijativu su, uz tzv. male, srednje i velike proizvođače namještaja, uključeni i dizajneri namještaja i interijera. Svim zainteresiranima poručuju kako je potrebno samo poslati fotografiju i točnu specifikaciju proizvoda, uz dimenzije i materijal, te će ga dobiti od hrvatskog proizvođača po 10 posto nižoj cijeni nego bilo gdje u Hrvatskoj.
– Nije to direktno vezano uz otvaranje “Ikeine” podružnice ili bilo kojeg lanca jer je sve vodilo do ovoga da se nakon godina i godina rada na brendiranju hrvatske drvne industrije i proizvođača namještaja pokazalo kako je marketing bitan, točnije presudan.
Hrvatski proizvođač može napraviti lijepo i kvalitetno, ali problem je plasiranje proizvoda. Stoga smo pokrenuli web shop i akciju – pojašnjava Alić, koji će dogodine doktorirati upravo na temi “Brendiranje hrvatske drvne industrije”.
Između 30 pristiglih narudžbi za opremanje interijera i stanova, ima ih dosta i iz Dalmacije gdje su najviše zainteresirani za opremanje apartmana.
– Pozivamo tvrtke iz drvne branše po Dalmaciji, gdje nema serijskih proizvođača namještaja, već su uglavnom proizvođači po mjeri, da se jave za suradnju upravo vezano uz brojne upite za opremu apartmana. Neka netko iz Splita napravi kuhinju kupcu u Splitu – odmah koristi priliku poduzetni Alić, koji ističe kako, iako web shop nema veze s “Ikeom”, građani već šalju fotografije njihovih proizvoda da im se naprave po 10 posto nižoj cijeni.
Na pitanje o eventualnoj povredi autorskih prava ako prema fotografiji određenog proizvođača netko drugi izradi i naplati namještaj, odvjetnik Nediljko Ivančević pojašnjava pravne aspekte.
– Kako je riječ o proizvodima široke potrošnje koji se svuda po svijetu izrađuju na istim strojevima, mislim kako u izradi pojedinog komada prema fotografiji nema povrede autorskih prava. O povredi zaštićenih prava može se govoriti kada se kopira dizajn koji je zaštićen ili ako se kopira komad namještaja koji je izrađen posebnom tehničkom metodom sklapanja koja je po nečemu jedinstvena – pojasnio nam je odvjetnik Ivančević, inače bivši državni odvjetnik iz Splita.