Alein Khan, stečajni upravitelj Nauta Lamjane promptno je reagirao na pismo bivšeg sindikalnog povjerenika ovog otočnog škvera Marija Košte objevljeno jučer na portalu 057info.
Khan uviđa kako Košta razumno promišlja za zajedničku dobrobit te poziva na kompromis, iako u Koštinim riječima još uvijek vidi ‘vještice i utvare’ iz nedavne prošlosti. Khanovu reakciju prenosimo u cjelosti.
– “Smatramo da ovaj Khanov plan znači veliki preokret u stečajnom postupku. Do jučer se pričalo o likvidaciji brodogradilišta, a danas se govori o nastavku proizvodnje i očuvanju radnih mjesta. To je glazba za uši nas radnika. Očito se nešto u međuvremenu dogodilo. Da li su to istrage koje se vode u vezi nezakonitosti prije stečaja i u stečaju ne želimo špekulirati. Važno je da se počelo razmišljati o izlasku iz stečaja.” – ove riječi Maria Košte nakon dugog vremena odišu razumnim promišljanjem i usmjerene su ka zajedničkoj dobrobiti, a ne znače samo progon duhova iz prošlosti “Lamjane “koja je bila kontroverzna i opterećena brojnim problemima. Jasno je da ukoliko želimo učiniti nešto veliko i značajno da ćemo se morati odlučiti i na neke kompromise, “prigiristi jezik” ako treba. Premda u njegovu pismu i dalje su prisutni vještice i utvare iz nedavne prošlosti ipak shvaća potrebu da se svi zajedno okrenemo budućnosti, a ne da robujemo prošlosti. Što treba procesuirati ostavimo to nadležnim organima da odrade svoj posao a mi svoju energiju usmjerimo za dobrobit “Lamjane”
Svi moramo shvatiti nužnost izlaska iz stečajnog postupka jer dok smo u stečajnom postupku ne možemo računati na remont platformi i druge velike unosne poslove, što otvara put zapošljavanju i prosperitetu cijelog otoka i županije Postojanjem stečajnog postupka te međusobnim prepucavanjem unosimo neizvjesnost u naše poslovanje zbog čega nećemo zadobiti povjerenje naših partnera, a kada k tom dodamo slike barikada, bakljade, kordona policije, koje su obišle Hrvatsku i šire jasno je da su to poruke koje nisu nimalo poslovne.
Neslužbena verzija stečajnog plana koju sam iznio u javnosti, treba poslužiti upoznavanju javnosti sa nekim aspektima plana kojim se mijenjaju neki tijekovi događanja u stečajnom postupku no svakako to je sredstvo za postizanje cilja ka kojem moramo težiti. Jasno je ako se opredjelimo za izlazak iz stečajnog postupka usvajanjem stečajnog plana morati ćemo obustaviti postupak protiv Marine Preko d.o.o. budući je pretvaranje tog potraživanja u temeljni kapital društva bitan konstitutivni element ovog stečajnog plana, Naime nije moguće izvršiti dokapitalizaciju sa tražbinom koja je u sporu pa samim time niti izaći iz stečaja a, za usvajanje stečajnog plana potrebni su nam glasovi Marine Preko d.o.o. i naravno Jupiter Adrie njihovih i naših vlasnika.
Alternativa tome znači ostati u stečajnoj neizvjesnosti i čekati ishod ovog postupka ili pak ishode kaznenih postupaka -tako nešto nije u skladu sa Stečajnim zakonom jer ne postoji stečajni plan o nastavku poslovanja, n a što je sutkinja već javno ukazivala, niti to ima veze sa zdravim razumom. Koliko ćemo štete do tada pretrpjeti, a možemo li uopće ekonomski preživjeti do tada?
Budući ja rabim izraz “naši vlasnici” a g Košta to osudjuje moram ukazati da se otvaranjem stečajnog postupka ne mijenjaju vlasnici udjela ili dionica oni i dalje postoje samo što u stečajnom postupku im prestaju upravljačka prava koja prelaze na stečajnog upravitelja a svaki višak pri završnoj diobi pripada upravo njima- vlasnicima udjela ili dionica.
Inače, vlasnici društvenog kapitala su dužni u uvjetima normalnog poslovanja po Zakonu o trgovačkim društvima osigurati likvidnost društva prema svojim mogućnostima a ukoliko dospiju u stanje insolventnosti dulje od 60 dana uprava je dužna pokrenuti u daljnjih 28 dana stečajni postupak pod prijetnjom kaznene odgovornosti ukoliko to ne učini netko od vjerovnika. Tako da je tadašnja uprava to morala učiniti inače bi joj se danas na teret stavljalo i takvo kazneno djelo , no učinio to je drugi vjerovnik iz povezanog društva.
Stečajni plan oblik je restrukturiranja stečajnog dužnika n a način da se njime odstupa od osnovnih ciljeva stečajnog postupka a to je prodaja imovine i namirenje vjerovnika, već je u usmjeren spašavanju dužnika tako da bi se u slučaju “Lamjane” ove okolnosti idealno preklopile a to je da vlasnici preuzmu odgovornost z a namirenje vjerovnika na način da osiguraju zato sredstva a svoja potraživanja pretvore u kapital.
Ovo je šansa koju ne smijemo izgubiti bez obzira na različita viđenja nekih stvari no pri tom treba staviti na vagu što se nekim potezom gubi a što se dobiva a da će svi isto misliti nije ni z a očekivati a da će ovim planom ako se prihvati i provede svi biti na koristi to je sigurno.
Stečajni upravitelj Naute Lamjane d.d. u stečaju
Alein Khan