U Općinskoj vijećnici Općine Vir održana konferencija za medije pod nazivom „Turistički trenutak na otoku Viru”. O ovogodišnjim turističkim rezultatima ostvarenima na otoku Viru, kao i o provedbi Strategije razvoja turizma Općine Vir, na konferenciji su govorili načelnik Općine Vir i direktor Turističke zajednice Općine Vir Kristijan Kapović, direktor Turističkog ureda TZO Vir Šime Vučetić i direktor „Vir turizma” Zdenko Mičić.
Otok Vir: hrvatski rekorder s najvećim brojem noćenja u Zadarskoj županiji
– Vir je uspio! Prije deset godina jedva da smo postojali kao mjesto, a sada smo hrvatski turistički rekorderi i prepoznatljiva turistička destinacija, kazao je načelnik Općine Vir Kristijan Kapović na prezentaciji virskog turizma i turističkih rezultata za prvih devet ovogodišnjih mjeseci prema kojima je otok Vir treću godinu zaredom u hrvatskoj turističkoj eliti, među „top 20″ destinacija. S do sada ostvarenih 1,3 milijuna noćenja i nešto više od 112 tisuća turističkih dolazaka, Vir je tako zabilježio povećanje od 29% noćenja u odnosu na isto razdoblje prošle godine, odnosno povećanje od 21,7% kada su u pitanju turistički dolasci, a to su rekordne brojke unutar skupine destinacija koje ostvaruju više od milijun noćenja u Hrvatskoj.
– Nadmašili smo Zadar i Biograd po broju ostvarenih noćenja i sada smo najuspješnija destinacija u Zadarskoj županiji po ovom kriteriju, dodao je Kapović ističući kako se Vir, zapravo, tek nalazi na svojim počecima pravog turističkog razvoja:
– Naša startna pozicija je odlična. Izgradnjom infrastrukture te prve faze vodovodne i kanalizacijske mreže stekli smo uvjete za daljnji razvoj, pa s pravom možemo kazati kako su nam potencijali turističkog razvoja ogromni, zaključio je virski načelnik, a o budućem razvoju i očekivanjima govorio je direktor općinskog poduzeća „Vir turizam” Zdenko Mičić:
– Ciljeve postavljene za desetogodišnje razdoblje realizirali smo već nakon četiri godine, pa smo zato redefinirali naše razvojne planove. S hotelom, marinom i velikim kampom kapaciteta za 6 tisuća osoba, bit ćemo destinacija al pari s Rovinjem ili Porečom, istaknuo je direktor Mičić uz napomenu kako je prema novom razvojnom planu do 2021. godine željeni turistički rast zaokružen na 2 milijuna ostvarenih noćenja i 165 tisuća turističkih dolazaka. No, unatoč svim ostvarenim rezultatima i fantastičnim turističkim brojkama koje je javnosti predstavio direktor virskog Ureda Turističke zajednice Šime Vučetić, Vir kao da ne postoji na turističkoj karti Zadarske županije.
– Naši rezultati se minoriziraju i bacaju pod stol! Nikako da dobijemo prostor u Turističkoj zajednici Zadarske županije koji objektivno zaslužujemo, pa se nadamo kako će s novom direktoricom zapuhati drugi vjetrovi, zaključio je direktor Mičić uz poruku svih virskih turističkih promotora kako je otok Vir davno prije drugih jedinica lokalne samouprave u Hrvatskoj ili samog resornog ministarstva započeo s brojnim turističkim programima koji su danas aktualni: od pisanja dokumenta turističkog razvoja i projekta 365 dana koji se već pet godina provodi na Viru, do subvencioniranja raznih turističkih aktivnosti i formiranja destinacijske menadžment kompanije koja je na Viru utemeljena još prije sedam godina.
– Brojke pokazuju kako smo u pravu i kako nam se predani rad vratio na najbolji mogući način. Danas Vir u najvećem broju posjećuju strani gosti iz 71 zemlje, što znači kako na naš otok dolaze gosti iz trećine svijeta, a među njima i gosti iz Japana, Kine, Vijetnama, Australije, Kanade itd. Ono što želimo u budućnosti, osim gradnje turističke infrastrukture, jest i da otok postane prava destinacija za aktivni odmor svih dobnih skupina: mladih, obitelji i seniora, zaključio je načelnik Kapović.
Prednosti otoka Vira
Vir je otok mostom povezan s kopnom i to je za razvoj turizma komparativna prednost kojom se u Hrvatskoj mogu pohvaliti još samo Krk, Pag, Čiovo i Murter, a činjenica cestovne povezanosti približila je Vir na 30-ak minuta vožnje do Zračne luke Zadar, ili na manje od 3 sata udaljenosti od Zagreba. Također, Vir se nalazi okružen s pet nacionalnih i parkova prirode što je dio virske izletničke turističke ponude, kao što mu turističku ponudu obogaćuje i blizina kulturnih metropola Zadra i Nina. Osim blizine drugih destinacija s ponudom kulturnog i izletničkog turizma, Vir je posljednjih godina postao poznat kao destinacija razvijenog ronilačkog i cikloturizma zbog kojih ga redovito posjećuju i gosti koji ljetuju na drugim destinacijama.
Prvi integralni hotel na Viru
Do buduće gradnje hotela sa četiri zvjezdice i kongresnim centrom koji će zahtijevati duži period gradnje i više vremena za realizaciju, na mjestu sadašnjeg restorana „Kotarina” do siječnja 2015. godine uredit će se centralna recepcija s lobi barom kao bazni dio projekta integralnog hotela. S centralne recepcije gosti će se prosljeđivati u privatne smještajne jedinice, a ovaj vid organizacije smještaja – značajnim korakom naprijed u profesionalizaciji privatnih iznajmljivača i povećanju kvalitete obiteljskog smještaja gostiju – potiče upravo Ministarstvo turizma s kojim Općina Vir odlično surađuje već nekoliko godina, odnosno od kada je u turistički promet pušten preuređeni virski svjetionik kao prvi virski rezidencijalni turistički objekt.