ZADAR – S tinejdžerima treba polako, strpljivo, otvoreno i jasno. Njihov bunt je zdrav, to je proces odrastanja i roditelji ne smiju to shvatiti osobno, kao da je usmjereno protiv njih. Prirodno je da se bune, traže odgovore, griješe. Više se bojim za onu djecu koja se ne bune, koja su mirna i tiha. Ta su djeca psihološki skršena, rekla je dr. med. Polona Bencun Gumzej, spec. školske medicine, integrativni psihoterapeut za djecu i adolescente u edukuciji, certificirani voditelj Familylab seminara, na predavanju na temu kako razumjeti tinejdžera i kako razgovarati s njim, koje je održano jučer u Gradskoj knjižnici Zadar.
Bencun Gumzej polazi od drugačijeg pristupa odgoja djece koji nije jednosmjeran, nego dvosmjeran. Tako ističe kako je za svakog roditelja važno raditi i razmišljati o sebi jer to što tinejdžer radi i kako reagira posljedica je njegovog dotadašnjeg životnog iskustva. Riječ je o aktivnom pristupu koji uključuje puno više interakcije s djetetom, energije i truda, nasuprot tradicionalnog “ne” i “ne smiješ” pristupa.
– Mi dobivamo nazad ono što je dijete naučilo, onaj tretman koje je dijete imalo nam se vraća, kaže Bencun Gumzej te daje neke konkretne primjere u odnosu roditelja i tinejdžera:
– Ako vas djevojčica od četrnaest godina pita može li ići na zabavu sa osamnaestogodišnjim prijateljem, naravno da ćete joj reći ne. Ako vas to isto pitanje pita kćerka sa šesnaest godina, treba joj prepustiti da sama odluči, ali joj jasno reći svoje mišljenje o tome. Kada djetetu date do znanja da je odluka njegova i da ono ima odgovornost za svoju odluku, a da ste vi jasno i glasno protiv, ono će deset puta razmisliti prije nego što donese tu odluku. Na taj ih način i učimo da sami donose odluke i snose odgovornost za njih. Nekad će i pogriješiti, ali to je normalan proces odrastanja. Oni imaju malo vremena da nauče donositi odluke, svega par godina. Neki od njih će se već s osamnaest, devetnaest godina naći u svijetu rada i odraslih.