Iako je za sanaciju bazena obrovačke tvornice glinice dosad potrošeno 120 milijuna kuna, direktor Fonda zaštite okoliša Sven Muller kazao je kako se na licu mjesta ne vidi gdje je novac potrošen. Odrađeni posao, manjkav je, zato što nije bilo ni kvalitetnog projekta sanacije, niti nadzora, rekao je u razgovoru za Radio Zadar.
Fond će za sanaciju ove obrovačke ekološke bombe osigurati još 100 milijuna kuna, najavio je direktor Muller..
– Mi smo prije godinu i pol dana zajedno s ministarstvom zaštite okoliša osnovali povjerenstvo koje je sa specijaliziranim tvrtkama ugovorilo izradu konkretnog plana sanacije bazena bivše tvornice glinice. Program je izrađen, a uskoro će se raspisati natječaj za izrađivača glavnog projekta, ističe direktor Fonda zaštite okoliša.
Čeka se i očitovanje HEP-a s obzirom da je općina Jasenice uputila inicijativu da se bivši bazeni tvornice iskoriste kao dio reverzibilne hidroelektrane.
Ja osobno sumnjam u fizibilnost i izvedivost tog projekta, ali načelnik je tražio da napravimo “time out” u donošenju i izglasavanju projekta. Sanacije može imati i energetske komponente, ukoliko HEP to potvrdi do kraja ovoga tjedna, kazao je Muller.
Odgovor na pitanje je li 120 milijuna kuna, koliko je za sanaciju glinice već izdvojio Fond, otišlo u vjetar ili nečije džepove znat ćemo nakon završetka sudskih procesa.
Da sanacija glinice postala je afera. Bilo je dosta sumnje na nezakonite radnje i dosta je optužnica podignuto.
Ali s onim što je dosad učinjeno direktor Fonda zaštite okoliša i energetske učinkovitosti Sven Muller nije zadovoljan.
– Kvaliteta materijala s kojim su zatrpavani bazeni nije dala rezultate. Bilo je tu svega. Građevinskog materijala bivše zgrade tvornice, otpada od iskopa tunela Sv. Rok. Namjerno koristim riječ zatrpavala jer projekt solidifikacije, koji je trebao na sitne čestice vezati crveni mulj, nije se dogodio, izjavio je direktor Fonda zaštite okoliša Sven Muller.