Zadarska županija, kao jedan od partnera projekta HAZADR – Jačanje kapaciteta za zajedničko djelovanje kod iznenadnih onečišćenja Jadranskog mora naftom, opasnim i štetnim tvarima, nabavila je opremu za intervencije kod iznenadnih onečišćenja mora u vrijednosti od 70.840,00 EUR, i to:
• skimmer za prikupljanje ulja s morske površine u lučkom i priobalnom području s odgovarajućim uređajem za napajanje, prijenosnom pumpom i cijevima,
• skimmer za plitke vode,
• 500 m zaštitnih plivajućih brana za upotrebu u lukama i priobalnim vodama.
Navedena oprema za intervencije je nabavljena od tvrtke La Fornitrice srl, ovlaštenog dobavljača za Vikomu, specijaliziranu opremu za intervencije kod iznenadnih onečišćenja mora i obale. Oprema je u Zadar stigla jučer, a edukacija za korisnike opreme biti će održana 24. i 25. veljače 2015. godine.
Oprema će biti dana na korištenje tvrtci Ciklon d.o.o., ovlaštenoj za provedbu Plana intervencija kod iznenadnih onečišćenja mora Republike Hrvatske odnosno Plana intervencije kod iznenadnih onečišćenja mora Zadarske županije. Biti će korištena za čišćenje Jadranskog mora u slučaju sudara brodova, brodoloma i izlijevanja naftnih i štetnih tvari u more.
Nabava opreme za intervencije je jedna od aktivnosti u sklopu projekta HAZADR kojom će se postići jačanje kapaciteta regija i županija uključenih u Projektu, odnosno podići operativna spremnost i poboljšati efikasnost u prevenciji od okolišnih i tehnoloških rizika na moru.
Osim nabave opreme, Županija je dosad prikupila podatke o stanju i prostornom rasporedu opreme za postupak intervencije kod iznenadnog onečišćenja mora s područja Zadarske županije koji su zatim uklopljeni u web aplikaciju ATLAS koju izrađuje talijanski partner IRSA CNR. Također je izrađen scenarij za prekograničnu vježbu kod iznenadnog onečišćenja mora na Sjevernom Jadranu, prema kojem je u zadarskom akvatoriju od 14. do 16. svibnja 2014. godine uspješno provedena prekogranična vježba intervencije kod iznenadnog onečišćenja mora VIREX 2014.
Projekt HAZADR se provodi u sklopu IPA operativnog Programa jadranske prekogranične suradnje, u okviru kojeg podržava Prioritet 2. Prirodna i kulturna bogatstva i sprječavanje rizika i Mjeru 2.2. Upravljanje prirodnim i kulturnim bogatstvima i sprječavanje prirodnih i tehnoloških rizika.
U Projekt je uključeno ukupno 13 partnera. Glavni partner je Regija Puglia – Služba za civilnu zaštitu. Ostali partneri su: 2 regije s područja Italije, uz Zadarsku su još 3 županije: Primorsko-goranska, Splitsko-dalmatinska i Istarska, 5 Instituta iz Italije, Slovenije, Hrvatske i Crne Gore te Ministarstvo iz Albanije.
Ukupna vrijednost Projekta je 3.291.127,99 €, a Zadarskoj županiji je alocirano 284.930,00 € (od čega 85% sufinancirano sredstvima EU, a 15% sredstvima Zadarske županije).