Ministarstvo turizma kroz dodjelu bespovratnih sredstava sufinancira izgradnju bazena, a lani su tako izgrađena 174 bazena u obiteljskom smještaju.
Kako ponuditi nešto više i motivirati goste da dolaze i van špice sezone pitanje je koje muči sve koji se bave turizmom, a u posljednjih se nekoliko godina pokazalo kako je bazen jedan dio ponude koji čini čuda, naročito u obiteljskom smještaju, i koji goste dovodi i u pred i posezoni. Mnogi se gosti upravo zbog bazena odlučuju doći i u lipnju i rujnu, a neki čak i u svibnju i listopadu, ovisno o kojem se dijelu Jadrana radi.
Baš kao što je nekada gostima bila presudna klimatizacija u apartmanu, sad ih je sve više koji žele boraviti u apartmanu koji ima bazen, a smještaj s bazenom daleko je popunjeniji nego onaj bez bazena.
VELIKI INTERES
Budući da bazen nije jeftina investicija mnogi su iznajmljivači jedva dočekali da Ministarstvo turizma sufinancira gradnju istih. Napokon su to prošle godine i dočekali. Tada je Ministarstvo po prvi puta odlučilo sufinanicirati izgradnju i opremanje bazena i u domaćinstvima za privatne iznajmljivače, pa su tako financirali izgradnju ukupno 174 bazena za što je izdvojeno nešto više od 7 milijuna kuna.
Na radost većine privatnih iznajmljivača Ministarstvo turizma i ove je godine u sklopu programa Konkurentnost turističkog gospodarstva (mjera A4 programa) raspisalo natječaj koji traje do 30. ožujka, a odnosi se na poticaje za gradnju bazena. Najviši iznos potpore koji se može dodijeliti je 40.000 kuna, a na natječaj se mogu javiti svi koji žele izgraditi i opremiti isključivo novi bazen minimalne vodene tlocrtne površine 30 kvadrata za vanjske bazene, odnosno minimalno 20 kvadrata za unutarnje bazene (unutar čvrstih objekata).
Uvjeti su jednaki kao i lani, pa tako podnositelj zahtjeva mora imati registrirane minimalno tri sobe, odnosno šest stalnih kreveta, ili četiri smještajne jedinice, odnosno 12 gostiju u kampu. Podnositelji moraju imati registraciju „Objekta u domaćinstvu” do dana podnošenja prijave, kategorije tri ili više zvjezdica, te podmirene sve obveze koje se odnose na boravišnu pristojbu i turističku članarinu.
U Ministarstvu turizma navode kako su se lani odlučili na ovaj natječaj kako bi podigli kvalitetu privatnog smještaja, koji iznosi ukupno polovicu smještajnih kapaciteta u Hrvatskoj. Odaziv na natječaj je bio ogroman, pa je nakon prvoga natječaja u kome je dodijeljena 81 potpora za izgradnju bazena raspisan još jedan uz pomeću kojega su izgrađena još 93 bazena na moru, ali i na kontinentu, primjerice u Gospiću, gradu Zagrebu ili pak malome mjestu Jurdani u zaleđu Opatije.
TRAŽENI UVJETI
Svi oni koji se žele prijaviti na natječaj mogu sve tehničke stvari vidjeti na internet stranici Ministarstva turizma www.mint.hr, u rubrici Potpore i krediti gdje je objavljen natječaj pod imenom Konkurentnost turističkog gospodarstva.
Prije svega važno je da su svi oni koji se odluče prijaviti na natječaj za dobivanje bespovratnih sredstava, vlasnici ili pak da imaju pravo raspolagati ili upravljati nekretninom kod koje se gradi bazen. Novac kojeg Ministarstva dodjeljuju kao državne potpore, pa tako i u slučaju pomoći kod gradnje bazena ne smije se iskoristiti niti na jedan drugi način, već samo i isključivo za stvari koje su potrebne da bi se izgradio bazen. Znači taj se novac ne smije koristiti za plaćanje poreza, uključujući i PDV, te sve druge troškove koji nisu vezani za realizaciju projekta. Osim već spomenutog vlasničkog lista, potrebno je imati Izvadak iz zemljišnjih knjiga te potvrdu Porezne uprave o nepostojanju duga prema državi (ne starije od 30 dana).
Nije dovoljno samo imati ideju za bazen i tako se prijaviti, nego je potrebno napraviti i cijela projektnu dokumentaciju. Uz to je važno da svi koji se prijave, moraju točno odrediti i početak te kraj radova. Kako bi bili što bolji kandidat za dodjelu sredstava, pripremite i foto dokumentaciju na kojoj je vidljivo trenutno stanje smještajnog objekta kao i prostora namijenjenog za izgradnju bazena.
Svi koji uspješno ispune sve ove zahtjeve mogu očekivati da će njihova imena biti objavljena na internet stranicama Ministarstva turizma u roku 15 dana nakon što se donese odluka o dodjeli bespovratnih sredstava. One koji ne zadovolje uvjete natječaja neće biti posebno obaviješteni.
Nakon što se objavi odluka o onima koji su dobitnici natječaja, s njima će Ministarstvo potpisati ugovor najkasnije u roku 15 dana. Odobrena sredstva isplaćivati će se na žiro račun korisnika odjednom. Ono što svi koji žele sudjelovati u natječaju također ne smiju smetnuti s uma su rokovi. Ako se ne završi ulaganje do propisanog roka koje će odrediti Ministarstvo, svi koji su dobili novac morati će vratiti sva dobivena sredstva. Isto tako je važno znati da tijekom realizacije projekta djelatnici Ministarstava mogu doći u kontrolu kako bi provjerili da li se novac troši namjenski.
Uz svu tu strogu kontrolu koja je potrebna kako ne bi dolazilo do prijevara, dobitnici sredstava kažu kako im je ovaj natječaj bio od velike pomoći. On zasigurno neće u cijelosti pokriti troškove gradnje bazena, no kako se radi o bespovratnim sredstvima koja se dodjeljuju uz uvjete koje zadovoljava većina iznajmljivača, iskoristite to u svrhu povećanja konkurentnosti, no i produženja sezone i ozbiljnog turističkog posla. Ukoliko vas zanima gradnja bazena više informacija potražite na www.pappromet.com