Na ovogodišnje 17. po redu Dane masline za titulu najboljeg konkurira samo šezdeset i jedno maslinovo ulje iz Dalmacije, Istre, Slovenije i Italije. To je osjetan pad u odnosu na lanjskih 253 uzoraka, kazao je predsjednik Udruge prehrambenih tehnologa, biotehnologa i nutricionista Zadarske županije Benito Pucar, na današnjem otvaranju Dana masline u Gradskoj loži. Manji broj prikupljenih uzoraka bio je za očekivati s obzirom na katastrofalnu lanjsku maslinarsku godinu. Podaci Poljoprivredne savjetodavne službe to najbolje pokazuju.
Lani je u Hrvatskoj ubrano 8.840 tona maslina, dok je 2013. godine ta količina iznosila 29.150 tona. U Zadarskoj županiji, skupa s paškim djelom Ličko – senjske županije, ubrano je 800 tona, a preklani 6.000 tona.
Bez obzira na mali broj prikupljenih uzoraka, ulje je odlične kvalitete. Tome je doprinijela i ova zadarska manifestacija svojim edukativnom karakterom.
– Mi vidimo po uzorcima da su ljudi slali svoje ulje samo ako su bili sigurni da je ono odlične kvalitete. Oni su tijekom prethodnih godina naučili proizvesti i prepoznati vrhunsko ulje. To se najbolje primijeti kada mi, na Zavodu za javno zdravstvo, usporedimo uzorke koji idu na Dane masline s drugim pristiglim uzorcima koje analiziramo, kaže Pucar koji je i voditelj službe Zavoda za javno zdravstvo Zadar.
Detalje o kvaliteti ulja dala je voditeljica ocjenjivačkog tima Anita Peraić.
– Osamdeset i osam posto ulja je ekstra djevičanske kvalitete. Kemijska analiza dala je lošije rezultate nego prošlih godina. Primijetili smo povišen parametar slobodnih masnih kiselina, što je rezultat prerade oštećenog ploda, rekla je Peraić.
Na otvaranju su uručena priznanja pojedincima koji su svojim radom doprinijeli razvoju maslinarstva. Nagrade su dobili savjetodavci Davorin Pamić i Gordana Dragun, upravitelj PZ Maslina i vino Rade Bobanović i novinar Gordan Kurtović. Tom prilikom Pamić je upozorio na Hrvatske anomalije.
– Imamo milijun hektara neobrađenog poljoprivrednog zemljišta, više od 300.000 nezaposlenih i uvozimo hrane u vrijednosti od 1,5 do 2 milijarde dolara.
Dani masline završavaju sutra svečanom dodjelom nagrada i priznanja koja počinje u 18 sati u Hotelu Kolovare. Manifestacija je osim natjecateljskog i edukativnog karaktera, jer se u njenom sklopu održavaju predavanja i pokazna rezidba maslina. Također, ima i humanitarnu komponentu jer se sve prikupljeno ulje na kraju donira Dječjem vrtiću za djecu s poteškoćama u razvoju Latica.
– Zadarska županija je svojim aktivnostima nastojala popraviti loš odnos prema maslini kakav je postojao u nekim razdobljima. Pomagali smo podizanje višegodišnjih nasada. Prema podacima našeg Odjela za poljoprivredu, posađeno je 350.000 sadnica maslina čiju smo nabavu sufinancirali. Imamo nešto manje od 3.000 hektara pod maslinama, što čini četrnaest posto ukupnih hrvatskih površina pod maslinicima, rekao je Zrilić.
Dugogodišnji savjetodavac Davorin Pamić komentirao je kako se velika pažnja posvećuje bakteriji koja izaziva brzo sušenje maslina na jugu Italije, a nitko ne piše o isto tako opasnoj bolesti koja je već prisutna u našim maslinicima.
– Radi se o rakovini koja zahvaća sve više naših maslina. Nalazio sam je u Zadarskoj, Šibensko – kninskoj županiji, a naročito na jugu u okolici Dubrovnika. Ove bolesti prije 30 godina nije bilo. Ona je došla uvozom zaraženog sadnog materijala iz Italije. Pitanje je što su radile inspekcije da je takav sadni materijal uvezen u zemlju. Kod ove bolesti dolazi do sušenja stabala, kaže Pamić.