Prijedlog novog Zakona o ugostiteljskoj djelatnosti imao je svoje Prvo čitanje o kojemu se raspravljano u petak, 8.svibnja u Hrvatskom saboru.
U ime Kluba zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke-reformista u raspravi je sudjelovala zadarska zastupnica Vesna Sabolić te ukazala na nekoliko nedostataka ovog prijedloga zakona. S uvjerenjem da će se primjedbe uvažiti u drugom čitanju, Klub zastupnika DC-a, Novog vala i Narodne stranke – reformista podržao je prijedlog novog Zakon o ugostiteljskoj djelatnosti.
U istaknutim primjedbama Reformisti se zalažu za:
– deregulaciju zakonskog okvira; za poticanje inovativnost i raznolikosti ponude; za smanjivanje sive zone uvođenjem 1 zvjezdice u kategorizaciju objekata; za uvažavanje zahtjeva struke; za stimulativno, a ne represivno djelovanje; za olakšavanje mobilnosti i sigurnosti sezonaca te poticanje poduzetništva mladih
DEREGULACIJA
Reformisti ukazuju na potrebu veće deregulacije Zakona kako bi se ostvarila očekivanja od turizma. Pozdravljaju sve novine koje će pojednostaviti propise kojima se regulira ugostiteljska djelatnost.
Prijedlogom novog Zakona uvode se neke olakšice privatnim iznajmljivačima kod kategorizacije objekta, u smislu da se više neće tražiti dokaz o vlasništvu zemljišta na kojem je izgrađen objekt, pod uvjetom da su u zakonskom roku podnijeli zahtjev za legalizaciju.
Reformisti predlažu da se ista „olakšica” tj. privremeno rješenje izdaje i onim građanima koji imaju građevinske dozvole ali nemaju uporabne dozvole, kako ih se ne bi usporavalo u poduzetničkim aktivnostima. Zalažu se dakle, za preomošćavanje birokratskih prepreka izdavanjem privremenih rješenja dok se ne riješe pitanja koja reguliraju drugi zakoni.
Prijedlogom novog zakona također se uvodi nova usluga za privatne iznajmljivače – pružanje usluge jela i pića za goste u svojim smještajnim jedinicama.
Na taj način se daje dodatni impuls građanima za poduzetničke inicijative u smislu stavljanja u funkciju svoje imovine, pa i samozapošljavanja, a u isto vrijeme se suzbija siva ekonomija.
POTAKNUTI INOVATIVNOST I RAZNOLIKOST (USTANOVE I UDRUGE)
Reformisti se slažu i sa novom odredbom kojom se daje mogućnost obavljanja ugostiteljske djelatnosti umirovljeničkim udrugama i vatrogasnim udrugama (za svoje članove), a vezano za odredbe kojima se omogućava nekim ustanovama u kulturi da po posebnim uvjetima obavljaju ugostiteljsku djelatnost (galerije i muzeji), stajalište je reformista da bi se isto trebalo omogućiti svim ustanovama u kulturi koje za to imaju uvjete i to ne samo par sati prije i poslije programa, kako je to predviđeno u prijedlogu, već potpuno otvoreni tip ponude uz uvjet obogaćivanja i stvaranja raznolikosti ponude sukladno svojoj osnovnoj djelatnosti.
SMANJIVANJE SIVE ZONE (JEDNA ZVJEZDICA)
Reformisti također, predlažu da se omogući kategorizacija s jednom zvjezdicom za sobe, apartmane, studio apartmane i kuće za odmor.
Ugostiteljska djelatnost se mora moći brzo prilagođavati uvjetima na tržištu turizma i ako postoji potražnja treba omogućiti tj. olakšati početni ulazak građana u ugostiteljsku djelatnost bez prevelikih formaliziranja uz uvjet osnovne urednosti i čistoće.
Novi trend, u kojem naše stare gradske jezgre opsjedaju turisti koje privlači noćni život , kulturna ili gastronomska ponuda našega grada (i drugih gradova u Dalmaciji) diktira i nova pravila. Turisti traže smještaj u najužem centru grada. Smještajnih kapaciteta ima ali oni čestu ne mogu udovoljiti strogim zahtjevima za kategorizaciju.
Potražnja je velika i tako se otvaraju vrata sivoj zoni. To ne odgovara nikom. Ni građanima, ni turističkoj zajednici ni lokalnoj zajednici ni državi. Zato predlažu da se uvjeti maksimalno pojednostave, a sve sukladno ciljevima Strategije razvoja turizma u RH koji nalaže pojednostavljivanje odnosno deregulaciju pravnog okvira koji bi morao biti stimulativan za poduzetnike.
UVAŽITI ZAHTJEVE STRUKE
Reformisti podržavaju dio prijedloga Udruga ugostitelja HOK-a koji smatraju da se novim zakonom degradira struka te predlažu dopunu koja glasi:
“U obavljanju ugostiteljske djelatnosti ugostitelj je dužan ispunjavati uvjete stručne osposobljenosti ili majstorskog ispita propisane za obavljanje vezanih obrta, odnosno u ugostiteljskom objektu imati zaposlenu osobu koja ispunjava te uvjete.”
DJELOVATI STIMULATIVNO A NE REPRESIVNO
Reformisti drže da je u odnosu na prekršaje prijedlog zakona još uvijek prenormiran te predlažu da se i te odredbe pojednostave . Pogotovu s toga što je uvođenjem fiskalizacije znatno sužen prostor za možebitne prekršaje ili zapošljavanje „sezonaca na crno” .
Podržavaju smanjenje kazni i olakšice pri plaćanju kazni za prekršaje odmah jer će to između ostalog dovesti i do rasterećenja prekršajnih sudova i biti jeftinije za državu.
OLAKŠATI MOBILNOST I SIGURNOST SEZONACA
S obzirom na izrazitu sezonalnost ove djelatnosti, ugostitelji su izloženi znatnim troškovima pri zapošljavanju sezonaca bez jamstva da će radni odnos potrajati duže vrijeme. (sanitarne knjižice, higijenski minimum, zaštita od požara i sl.) S toga podržavaju prijedlog za uvođenje vouchera ili slično za zapošljavanje radnika na ispomoć.
To bi sezoncima osiguralo lakšu zapošljivost pa i mobilnost, a ugostiteljima lakši dolazak do radnika za potrebe ispomoći, uz uvjet posebnih mjera zaštite radnika od neplaćanja ili neplaćanja prekovremenog rada.
POTAKNUTI PODUZETNIŠTVO MLADIH
U cilju poticanja zapošljavanja i samozapošljavanja, te u konačnici i podizanja kvalitete turističke ponude, reformisti drže da bi novim zakonom trebalo omogućiti iznajmljivačima obavljanje djelatnosti temeljem ugovora o najmu, bez uvjeta rješavanja imovinskih odnosa. Vlasništvo 1/1 je potpuna kočnica velikom broju iznajmljivača i to ih tjera na iznajmljivanje na crno.
Time bi se posebno potaklo poduzetništvo mladih koji bi mogli, bez velikog početnog kapitala započeti ugostiteljsku djelatnost, a u konačnici i samozapošljavanje. Neriješeno pitanje vlasništva i zemljišnih knjiga, uostalom, velika je prepreka ostvarenju programa 1000 bazena za hrvatski turizam, sudeći prema podacima iz Ministarstva turizma, taj program nije ni blizu naznačenog cilja. Te bi i taj program trebalo deregulirati. Mnogi nemaju prostora za bazene pa bi u program trebalo uključiti manje hidromasažne bazene.
Svi ovi prijedlozi su u skladu sa Strategijom razvoja turizma do 2020. godine i uglavnom se odnose na obiteljski smještaj odnosno privatne iznajmljivače koji čine polovicu ukupnih smještajnih kapaciteta u RH. Na taj način bi novi Zakon olakšao ulazak u ugostiteljsku djelatnost, potaknuo unapređenje i profesionalnost, a time i doveo do poboljšanja kvalitete te jačanje konkurentnosti na turističkom tržištu.