Udruga Mala filozofija ove godine povodom Tjedna cjeloživotnog obrazovanje, u prostoru multimedijalne dvorane Gradske knjižnice Zadar nudi besplatne radionice i igre po sljedećem rasporedu:
30. 09. 2015. U 17 sati – „Igram se i mislim” (za djecu od 5 do 6 godina)
30. 09. 2015. U 17,20 sati – „Pogled u vlastito mišljenje” (za djecu od 7 do 8 godina)
30. 09. 2015. U 18 sati – „Pogled u vlastito mišljenje” (za djecu od 9 do 11 godina)
01. 10. 2015. U 17 sati – Turnir u edukativnoj igri „Mediteran – more i obalno područje”
01. 10. 2015. U 18 sati – „Filozofija i rock glazba” – prezentacija niza radionica za sve zainteresirane (+15)
Više o radionicama:
Igram se i mislim – neka i vaše dijete kroz igru i druženje razvija vlastito mišljenje, u kojem je upravo jedinstveno. Kritičko promišljanje će mu pomoći u daljnjem obrazovanju, životnim situacijama, ali i njegovoj svakodnevici. Kroz zabavne radionice mališani će promišljati o sebi i ljudima oko sebe, prijateljstvu, ljubavi i mnogim drugim temama koje često zapostavljamo.
Pogled u vlastito mišljenje – Umjetničkim primjerima iz glazbe, slikarstva i književnosti, zabavnim raspravama i poticanjem dječje prirodne znatiželje, vaši mališani će dobiti priliku za oblikovanjem i izricanjem vlastitog mišljenja. Kroz zabavu i druženje, putem inovativnih metoda, razvijat će kritičko i kreativno mišljenje. Osim vlastitog mišljenja, na radionicama se razvijaju i komunikacijske i argumentacijske vještine te sposobnost za kreativna rješenja različitih problema. Osim naših malih i velikih sudionika, radionice Male filozofije prepoznale su i stručne institucije pa je tako 2009. Godine program Male filozofije dobio pozitivno mišljenje Ministarstva znanosti, obrazovanja i športa opisujući g akao „Vrlo dobar i inovativan, ponajprije zbog njegove kvalitete, ali i pokušaja da se djecu od rane dobi usmjeri prema analitičnome i kreativnom mišljenju.” Godinu dana nakon, Udruga je osvojila drugo mjesto za kreativni i inovativni edukacijski program „Pogled u vlastito mišljenje” na godišnjim danima kreativnosti i inovativnosti u organizaciji Udruge Mrak. Godine 2011. Volonteri Udruge osvojili su nagradu „Uključi se” u sklopu rada u Udruzi „Mala filozofija” za doprinos pozitivnoj društvenoj promjeni koju dodjeljuju Mreža mladih Hrvatske u suradnji s Ministarstvom obitelji, branitelja i međugeneracijske solidarnosti. Program je također dobio podršku od strane inozemnih stručnjaka filozofije za djecu.
Turnir u edukativnoj igri „Mediteran – more i obalno područje”
U suradnji s PAP/RACom kreirali smo igru „Mediteran – more i obala”. To je edukativna igra na ploči namijenjena za osobe od 9 do 99 godina starosti. Cilj igre je osvijestiti igrače o nužnosti očuvanja okoliša, naročito Mediterana. Na turniru može sudjelovati 24 djece. Pobjednik turnira osvaja igru „Mediteran”.
Filozofija i rock glazba – Može li glazba mijenjati svijest, a time i svijet? Rock glazba kao takva postala je jedan od temelja kulture i umjetnosti zapadne hemisfere. Cilj ovog projekta je s mladim ljudima raspravljati o nekim temeljnim životnim vrijednostima kroz glazbene i tekstualne kreacije rock umjetnika. Naime, u rock glazbi postoji mnoštvo zanimljivih tekstova o temama poput: prijateljstva, ljubavi, identiteta, demokracije, pravednosti i pravde, biti same umjetnosti, dobru i zlu, moralnom i nemoralnom, ispravnom i neispravnom, ali i o samom smislu rock glazbe kao umjetnosti, glazbe i stila života. Dakle, u rock poetici možemo pronaći temeljna životna pitanja, koja zahtijevaju refleksiju koju je potrebgno prenijeti u kvalitetan dijalog. U ovim radionicama rock pjesme su stimulans za raspravu o bitnim stvarima ljudskog života. Cilj jest potaknuti sudionike na dublje promišljanje o temeljnim vrijednostima, ali i upoznati ih s poviješću i važnosti rock glazbe.