Zastupnik u Europskom parlamentu Tonino Picula postavio je sredinom rujna pitanje Europskoj komisiji o statusu zaštite dalmatinskog pršuta prema oznaci zemljopisnog porijekla te sada i dobio odgovor od Europske komisije.
U svom je upitu istaknuo da se „dalmatinski pršut proizvodi na cijelom zemljopisnom području Dalmacije koje obuhvaća najdulji i najveći dio hrvatskog primorja duž Jadranskog mora. Sastoji se od otočnog i obalnog dijela te submediteranske unutrašnjosti. Povezanost dalmatinskog pršuta sa zemljopisnim područjem u kojem se proizvodi temelji se na njegovim svojstvima koja proizlaze iz tradicionalnog načina proizvodnje, ali i na ugledu koji taj regionalni proizvod ima.”
Povjerenik Europske komisije za poljoprivredu i ruralni razvoj Phil Hogan odgovorio je Piculi „da je nakon posljednje dokumentacije koju je Komisija zaprimila, dalmatinski pršut objavljen u Službenom listu Europske unije 1. listopada 2015.”
To znači da će i on vrlo brzo, pored Krčkog pršuta, Ekstra djevičanskog maslinovog ulja Cres, Neretvanske mandarine, Ogulinskog kiselog zelja, Baranjskog kulena i Ličkog krumpira, biti registriran i zaštićen na zajedničkom EU tržištu.
Zastupnik Tonino Picula zadovoljan je brzim odgovorom Komisije, posebice zato što je „Dalmatinski pršut” već nositelj brojnih nagrada i priznanja na nacionalnoj i međunarodnoj razini, te je prepoznat i izvan granica proizvodnje.