Općinski sud u Zadru presudio je da Republika Hrvatska mora obitelji preminulog Božidara Pavića isplatiti odštetu u visini od 700 tisuća kuna, donosi Zadarski list.
28-godišnji ribar Božidar Pavić koji se u noći s 9. na 10. travnja 2011. utopio u moru kod Sukošana, izgubio je život jer nije na vrijeme dobio pomoć hitnih službi – Centra 112 i Nacionalne središnjice za usklađivanje traganja i spašavanja na moru Rijeka (tzv. MRCC).
Tragom te priče odlučili smo provjeriti kako četiri godine nakon nesretnog slučaja funkcionira sustav MRCC-a Rijeka. Search and rescue SAR je medjunarodna organizacija čija nacionalna služba u Rijeci 24 sata dnevno bdije nad sigurnosti osoba na moru RH.
Nakon preduge potrage bespućima interneta, pronašli smo službene brojeve na koje se građani i pomorci mogu javiti u hitnim slučajevima, u slučaju životne ugroze.
Pozivom na ponuđene brojeve, javlja se automat i kazuje nam kako BROJEVI koji je objavila Nacionalna središnjica za traganje i spašavanje na moru iz sustava ministarstva (mmpi) zapravo, NE POSTOJE
I ne postoje. Odnosno postoje, ali ne na službenoj stranici Nacionalne središnjice za traganje i spašavanje na moru, nego na stranicama ministarstva. I to ako prije nego se utopite u moru, stignete pretražiti na desetke stranica mmpi-a.
Ipak, ljubazni gospodin iz dežurne službe nam je “off the record” rekao kako će odmah nadležne upozoriti na propust.
Pogledajte što se dogodilo:
Pitamo se što bi se dogodilo kad bi se, umjesto u redakciji, pronašli u situaciji sličnoj onoj u kojoj se našao pokojni Božidar Pavić.
Za utjehu ostaje nam činjenica da je nakon naše intervencije pokrenut postupka izmjene brojeva na internetskoj stranici MRCC-a.
Nadamo se s dobrim ishodom.