U Zadru nas ovaj vikend očekuje niz predavanja pod zajedničkim imenom “Zadar živi zdravo” koja uključuju besplatna predavanja i konzultacije o zdravoj prehrani, ayurvedi i kretanju. Gošća predavačica je magistra znanosti Irena Švenda iz centra za nutricionizam i ayurvedu Adhara, od koje smo u emisiji Korak do zdravlja Radija 057 doznali nešto više o ovim temama.
Što je uopće ayurveda?
Ayurveda je drevna medicina koja dolazi s istoka. Stara je preko 5000 godina. Najlakše ju možemo objasniti preko alata kojima barata u prevenciji liječenja. To je s jedne strane prehrana koja u ayurvedi ima tradicionalne korijene i veliki značaj, što je meni kao nutricionistu jako zanimljivo. Divan mi je taj spoj današnje znanosti i tradicionalne primjene prehrane u liječenju. Drugo je fitoterapija kojom se ayurveda naveliko bavi i poznaje podrobno preko 500 vrsta biljaka. Rekla bih da je to jedan od najboljih sustava fitoterapije očuvan do današnjih dana. Naravno, koriste se biljke tog područja više nego s našeg, pa u tom smislu pričamo o ayurvedskoj medicini i biljkama a ne o fitoterapiji europskog tipa. Također, ayurveda se koristi tehnikama masaža i detoksikacije kako bi se tijelo oslobodilo nakupljenih štetnih tvari i time omogućilo da biljke, prehrana i različiti minerali bolje djeluju i ispravljaju poremećaj koji je nastao. Uz to primjenjujem yogu koja nije samo tjelesna vježba već i disciplina uma kako bi se postigla ravnoteža organizma.
Aurvedski princip je sve građeno od 5 elemenata. Pojasnite nam to malo…
Cijela filozofija počiva na pet elemenata, što je slično kineskoj medicini. Ja ih volim protumačiti i usporediti s našim agregatnim stanjima. Prvi element je prostor, zatim je zrak, nakon njega je voda, zemlja i vatra. Da bi si to sve malo lakše protumačili – zemlju možemo protumačiti kao kruto agregatno stanje, zrak kao plinovito, a vodu kao tekuće. Sve se to nalazi u prostoru i ima određenu životnu energiju koja pokreće – vatru – što mi možemo protumačiti kao metabolizam, ako se radi o fiziologiji. Ispreplitanjem tih elemenata, u ayurvedi se dobivaju određene biokonstitucijske značajke – tzv. doše. One su vata, pitta i kapha, a svaka od njih je kombinacija dva elemenata. Svi elementi imaju određena svojstva, što se onda preslikava na čovjeka i njegove osobine. Prema poremećaju određenog elementa u tijelu prepoznaje se onda i poremećaj u tijelu.
S obzirom da se radi o drevnoj znanosti i medicini, a danas ima jako puno različitih pristupa dijagnostici, liječenju, prehrani. Kako ste se odlučili baš za ayurvedu?
Pa zapravo je ljubav počela davnih dana, još na fakultetu. Zanimale su me prirodne metode prevencije i liječenja. Tako sam upoznavala način rada s fitoterapijom. Kroz prehranu je došla makrobiotika. Upravo sam se u Ayurvedi najviše pronašla, a do svih saznanja sam najviše došla na edukaciji u Njemačkoj pa onda kasnije i u Indiji. Danas se vidi u mom poslu da ayurveda objedinjuje prirodne pristupe koje sam od početka smatrala bitnima da bismo korigirali neki poremećaj. Od kretanja, prehrane, rada na tijelu, do pomoći biljaka ili masaže.
Moderno doba donijelo je sa sobom brojne bolesti kojih ranije nije bilo. Gotovo svi nutricionisti će se složiti da hrana koju danas jedemo nije jednako zdrava kao u doba naših baka ili prabaka. Kako izgleda režim prehrane kojeg zagovara ayurveda?
U ono doba, budući je to drevna medicina, nije bilo problema s pesticidima, teškim metalima i sličnim. Ono što je mogao biti problem, bilo je eventualno trovanje hranom zbog nepravilnog baratanja. Režim prehrane koje zagovara ayurveda danas će imati naglasak na pojedincu kojeg stavlja u centar. Koncept prehrane kreirat ćemo oko sebe, ovisno o tome što smo genetski naslijedili i kakav eventualno problem ili bolest imamo. U ayurvedi, što se tiče vrsta namirnica, nalazimo voće i povrće, mahunarke, žitarice, meso se isto može koristiti iako na njemu nije naglasak, jaja, svježi sir, mlijeko, sjemenke i orašaste plodove. Određene se kombinacije i vrste namirnica koriste kod određenih konstitucija odnosno doša i određenih poremećaja kad nastanu.
U svojoj praksi susrećete se s osobama koje imaju različite zdravstvene tegobe. Koje su najčešće i koliko takvim osobama ayurveda može pomoći?
Ayurveda i nutricionizam najviše mogu pomoći kod kroničnih bolesti. Prema ayurvedskom saznanju dobro razlikujemo koji su uzroci nastanka bolesti, dok se danas puno puta ne zna odakle neka bolest nastaje. Tako da ayurveda ima odlične rezultate kod primjerice liječenja artritisa. Smatra se da je zbog određenog nakupljanja štetnih tvari ili toksina jer organizam to nije adekvatno odradio što na staničnom nivou ili u probavi, ili zbog nekompatibilnih namirnica, nesukladnih našoj konstituciji, stvaraju se štetni spojevi u organizmu koji se putem krvotoka prenose do tkiva i stanica i gdje nam je slaba točka se odlažu. Tako se pomalo razvijaju kronične bolesti. Ayurveda je stoga korisna kod problema sa probavnim sustavom, kod ženskih problema (miomi, endometrioza do upalnih procesa, bakterijskih infekcija i sl.), endokrinih problema, kod lokomotornih problema kao što je artritis, te kod manjih poremećaja koji se mogu očitovati.
Kod fitoterapije koja također može pomoći u liječenju kroničnih bolesti, koristite li i biljke s našeg podneblja?
Uključene su i biljke s našeg podneblja. U samoj ayurvedi manje, ali kako smo i mi učili, uvijek pokušavamo shvatiti isti princip i primijeniti ga na naše podneblje. S druge strane, budući da sam dugi niz godina u fitoterapiji i nanovo učim svaki dan, koristim se našim biljkama i u sinergiji uvijek gledam koja bi biljka mogla više pomoći kod nekog poremećaja.
Prehrana sportaša, rekreativaca i profesionalaca ima posebne zakonitosti koje treba poštivati i sa kojima sportaši postižu bolje rezultate. Mnogi od njih javno progovaraju o režimu prehrane. Što konkretno vi preporučate sportašima, kad je u pitanju dugoročno zdrava prehrana?
To je jedna od tema koja je meni izrazito zanimljiva. Na prvu bi se moglo činiti da se kosi sa prirodnim postulatima, ali pokazalo se dugoročno da je posve suprotno tomu. U sporstkoj prehrani, zbog jake industrije danas se jako nameće ideja da se trebaju uzimati dodaci i proteini u velikoj većini, no tijelo zapravo može primiti sve to do jedne granice, a više od toga postaje suvišak. Tako da se u sportskoj prehrani opet radi prema individualnom sportu i pojedincu koji je u njemu. Kreira se prehrana tijekom treninga, pred natjecanje i za oporavak. Nakon velike aktivnosti i produženih aktivnosti kao što je triatlon, maraton, oporavak može potrajati tjednima, pa nastojimo što je moguće više prirodnim putem, namirnicama nadomjestiti sve što organizmu treba da se što prije oporavi. Postoje suplementi koji se mogu lako pripraviti na prirodnoj bazi. Cilj je da se očuva zdravlje. Često sport zanemaruje zdravlje pojedinca, a ovdje je upravo zdravlje najbitnije. Jednom kad se sportaš prestane aktivno baviti sportom, on mora moći normalno i zdravo nastaviti svoj život.
U Zadru se ovaj vikend održava manifestacija pod nazivom Zadar živi zdravo. Tom prilikom stižete u Zadar održati nekoliko besplatnih predavanja i savjetovanja. Na kojim će se lokacijama što odvijati?
U petak ću održati predavanje pod nazivom Nutricionizam i ayurveda – mogućnost za zdravlje u PD Paklenica (Majke Margarite 6) s početkom u 18 sati. Isti dan, u multimedijalnoj dvorani Novog kampusa o kretanju će pričati planinski vodič Franjo Kmet. Predavanje nosi naziv Patagonija – zemlja nevjerojatnih kontrasta, a počinje u 20 sati. Sve one koje zanima sportska prehrana, pričat ću o tome u subotu u ŠRC Ravnice od 18 sati. U subotu ujutro ćemo održati i konzultacije za sve one koji bi voljeli dobiti individualne savjete. Bitno je da se svi zainteresirani prijave ranije jer je ograničen broj ljudi koji mogu doći. Prijave se primaju na broj mobitela 099 5611533 ili mail [email protected].