Hrvatsko geografsko društvo – Zadar u četvrtak 14. travnja u 17,30 sati održava svoju godišnju skupštinu u multimedijalnoj dvorani.
Na skupštini će biti uručena godišnja nagrada Federik Grisogono u tri kategorije. Za iznimne rezultate tijekom studiranja u akademskoj godini 2014./2015. nagrade će dobiti najuspješniji studenti Odjela za geografiju, Sveučilišta u Zadru (Josip Gjergja, Mateo Milić, Dorjan Lecki, Josip Šetka, Mirko Barada, Šime Mračić i Ivan Marić), nagradu za promicanje geografske struke i znanosti u Zadarskoj županiji Zrinka Klarin, prof., Osnovna škola Šime Budinića, Zadar, a nagradu za znanost prof. dr. sc. Željka Šiljković s Odjela za geografiju Sveučilišta u Zadru.
Na Skupštini će biti predstavljene fotografije dobitnika na Natječaju Najgeo fotografija 2015. Nakon skupštine uslijedit će predavanje prof. dr. sc. Željke Šiljković na temu “Nova industrijska paradigma”.
Stoljeće u kojem živimo doba je novih tehnologija i znanja, odnosno doba tehnoznanosti u kojoj nema granica između znanosti i tehnologije, javnog i privatnog, ekonomskog i akademskog. Nacionalne i obrazovne institucije, kao i one financijske imaju značajnu ulogu u procesu stvaranja nove tehnološke paradigme. STS (Science-Tehnology-Society) pristup je temeljen na transdisciplinarnosti kojom znanost izlazi iz akademske izolacije i poprima značajke globalnog sustava.
Prof. dr. sc. Željka Šiljković rođena je 1961. godine u Zagrebu. Osnovnu školu pohađala je u Sesvetama, a srednju (POC Dr. Bogdan Ogrizović) u Zagrebu. Diplomirala je 1985. godine na Geografskom odsjeku Prirodoslovno-matematičkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu nakon čega je radila u nekoliko osnovnih škola. Godine 1991. obranila je magistarsku radnju pod nazivom Industrija kao faktor degradacije okoliša na primjeru Zagreba pod vodstvom mentora prof. dr. sc. Dragutina Feletara.
Doktorsku radnju Geografske osnove odlaganja industrijskog otpada na području Središnje Hrvatske iz područja geografije obranila je 1995. godine na Prirodoslovno-matematičkom fakultetu Sveučilišta u Zagrebu (mentor prof. dr. sc. Dragutin Feletar). U akademskoj godini 1996./1997. zaposlila se na Odsjeku za geografiju Filozofskog fakulteta u Zadru Sveučilišta u Splitu.
Danas je zaposlena na Odjelu za geografiju Sveučilišta u Zadru. Napisala je i objavila 53 znanstvena rada iz područja ekonomske geografije i ekogeografije. Autorica je udžbenika za studente geografije Industrijska geografija i koautorica priručnika Kvalitativna analiza ispita vanjskoga vrjednovanja obrazovnih postignuća učenika osmih razreda provedenih 2008. godine: geografija i integracija nastavnih sadržaja geografije i povijesti, autorica je udžbenika za geografiju za osnovnu i srednju školu.
Sudjelovala je na 34 znanstvena međunarodna skupa u zemlji i inozemstvu, s objavljenih 39 samostalnih i koautorskih radova, mentorica je na brojnim diplomskim, magistarskim i doktorskim radovima.