Što je prava glazba?
Odgovore nam daje Branimir Čakić
Glazba je jedan od najvećih „motivatora” i bogatstva koje baštinimo. No, modernizacija je i ovaj dio umjetnosti iz kvalitete pretvorila u kvantitetu, površnost i nestručnost. Ono što govorimo, slušamo i mislimo utječe na naše živote. Dokazano je da se voda i njeni kristali drugačije „ponašaju” pod različitom vrstom glazbe. Što kvalitetnija, to bolje. A naše tijelo sadrži 70 posto vode.
Da doznamo nešto više o tome nismo morali napustiti naš Zadar. Imamo ljude koji su kvantitetu zamijenili kvalitetom, ali ih ne primjećujemo kao brzinske gotove „fast food” proizvode koji se komercijalno „vrte” gdje god bili.
Ono što mi slušamo, najčešće će kao normalnu sliku imati i naši potomci. Prošetali smo do Gradske knjižnice Zadar, zanimalo nas je što bi to svatko od nas „glazbeno” pismen trebao poslušati u životu. Odgovore nam je dao Branimir Čakić, glazbenik i djelatnik GKZD koji je svoj cijeli život posvetio glazbi. Razgovor je bio zanimljiv i humorističan.
Branimire, što je to „prava” glazba, a što je to „turbo folk” i zašto je toliko popularan?
Prava je glazba mjesto na kojemu smo već bili, bonaca oslobođena okova prostora i vremena; prava je glazba polet duha i cesta koja vodi ukradenom djetinjstvu. Golemi je svijet dobre glazbe i za životnoga vijeka nitko ne može istražiti i okusiti divotnost svih njegovih kontinenata; za svaki kontinent treba vremena za barem jedan prosječan ljudski vijek. Nažalost, zbog mnoštva sputavajućih faktora kao što su loš odgoj, trendovi i utjecaji okoline, mnogi ostanu na pećinskim razinama, gužvajući se u pomno izbrojanim krdima ljudskih ovaca. Kazujem, naravno, o blejalicama i poskočicama koje potiču niske strasti, uz koje se obično razbijaju čaše i vadi oružje. Možete li, primjerice, zamisliti neke od najvećih umova, poput Tesle i Einsteina, kako djeluju uz turbofolk? Možete, naravno, ali u kakvoj Monty Pythonovskoj parodiji gdje izvrću temelje svoga stvaralaštva. Zamislimo li, ih, pak, uz umirujuće tonove Bachove Arije, tada sve sjeda na svoje mjesto.
Reci nam malo više o velikanima kvalitetne glazbe u svijetu, to je nešto što bi bilo korisno svima znati.
Jedno polje odzvanja blagozvučjem baroknih velikana poput Bacha, Vivaldija i Handela; susjedno polje istoga kontinenta odzvanja ljepotom divova klasicizma koje predvode Mozart, Beethoven i Hyden; isti glazbeni kontinent diči se prostranstvima koja otvaraju Schubert, Schumann, Chopin, Wagner, Brahms i Liszt – veliki skladatelji romantizma. Na drugome kraju svijeta kontinent je bluesa, jazza i soula, koji odjekuje djelima Armstronga, Millera, Davisa, Coltraina, Ellingtona, Parkera, te susjednih Johnsona, Williamsona, Kinga, Hookera i Watersa; tu su negdje Wonder, Gay i Franklin. Blizak im je još uvijek mladi kontinent rocka koji treperi glazbom Beatlesa, Stonesa i Presleya te još stotinama divova među solistima i sastavima od kojih ću navesti barem 20: Bowie, Wonder, Franklin, Willson, Spector, Pink Floyd, The Who, Led Zeppelin, Queen, ABBA, Bee – Gees, The Byrds, Simon & Garfunkel, Grateful Dead, The Allman Brothers Band, Hendrix, Doors, Kinks & The Beach Boys. Značajan je i kontinent modernih klasičara koji odzvanja glazbom posljednjih spasitelja simfonijske glazbe, među kojima se istiću skladatelji klasike vrijedne filmske glazbe (kojoj ne trebaju filmovi); tu se izdvajaju: Williams, Herrmann, Rozsa, Morriconne, Barry, Mancini, Stainer i Goldsmith.
Što misliš, koje bi albume jedna glazbeno „pismena” osoba trebala poslušati? Kao što postoje određeni klasici u književnosti, postoje sigurno i u svijetu glazbe koji nije ništa manje važan.
Rado ću navesti samo nekoliko, jer svakome za slušanje treba dati minimum tjedan vremena. Upute za početnike, pustite ih po strani neka sviraju i dopiru, jer otprilike nakon trećega slušanja slijedi prepoznavanje.
Evo ih deset od desetak tisuća:
Air on G string – Johann Sebastian Bach
Requiem Wolfgang Amadeus Mozart
Ring of Nibelung – Richard Wagner
New World simphony – Antonin Dvorak
Kind of blue – Miles Davis
King of the Delta blues singers – Robert Johnson
Bluesbreakers with Eric Clapton
Pet sounds – The Beach Boys
Revolver – The Beatles
Star Wars – John Williams
Mi smo zadovoljni koliko smo naučili, vjerujemo da smo nešto korisno rekli i vama. Branimira možete pronaći u knjižnici, uvijek spremnog na razgovore. Pazite što slušate, obrazujte se, vi ste ti koji birate.