Povodom obilježavanja Svjetskog dana svjesnosti o limfomima HULL je video vezom povezao 5 hrvatskih gradova: Zagreb, Zadar, Slavonski Brod, Split i Varaždin
U svakome gradu okupili su se bolesnici, njihove obitelji, liječnici koji sudjeluju u liječenju limfoma. Prenosilo se predavanje iz Zagreba, a prema Zagrebu će iz drugih gradova bila su upućena pitanja i komentari.
LIMFOMI
Limfomi, zloćudni tumori koji nastaju iz stanica sustava zaduženog za obranu organizma, spadaju u 10 najčešćih zloćudnih tumora. Njihova je učestalost stalno u porastu, a pogađaju osobe oba spola, mlade i djecu. Iako se suvremenim metodama velik broj limfoma može zaliječiti, a jedan dio i izliječiti, i dalje značajan broj bolesnika umire od svoje bolesti.
SVJETSKI DAN SVJESNOSTI O LIMFOMIMA
Svjetski dan svjesnosti o limfomima (World Lymphoma Awareness Day – WLAD) – od 2004. godine svake se godine obilježava u cijelome svijetu i posvećen je podizanju svjesnosti o ovim zloćudnim tumorima u smislu prepoznavanja simptoma, ranog dijagnosticiranja i liječenja. WLAD je globalna inicijativa pokrenuta od Lymphoma Coalition – neprofitne mrežne organizacije grupa pacijenata iz cijeloga svijeta (trenutno broji 64 članova iz 45 zemalja, Hrvatska je među njima).
ZAŠTO SVJETSKI DAN SVJESNOSTI O LIMFOMIMA
Unatoč činjenici da u svijetu milijun ljudi živi s limfomom i svakoga dana bude 1000 novodijagnosticiranih osoba, jedno je međunarodno istraživanje pokazalo sljedeće:
– na pitanje poznaju li svoje limfne čvorove, samo je polovica (49 %) odgovorila potvrdno
– 52 % ispitanika znalo je vrlo malo ili ništa o limfomima iako su čuli za tu bolest
– dvije trećine ispitanika (67 %) nije znalo da su limfomi vrsta zloćudne bolesti i da je njihova pojavnost (incidencija) među najbrže rastućima u svijetu.
Zadnjih godina je upotreba novih, razmjerno skupih lijekova, značajno poboljšala prognozu bolesnika s limfomima, tako da danas umire i do 40% manje bolesnika s pojedinim vrstama ovih bolesti nego ranije. Broj novih lijekova za liječenje limfoma sve više raste, a tako i njihova cijena. Ekonomska kriza i restriktivna politika prema zdravstvu u Hrvatskoj, ne samo što ne omogućava uvođenje novih, već prijeti da će onemogućiti i korištenje lijekova koji se već koriste, što može ugroziti živote novooboljelih.
Stoga je vrlo važno u javnosti podići svjesnost o limfomima, o znacima i simptomima bolesti te mogućnostima liječenja jer to mnogima može spasiti život.