ZADAR – Sabatina, koju 26. godinu za redom organizira Zadružni savez Dalmacije, početkom listopada se priređuje prvi put u dvije države:uvertira će biti u Splitu, a glavni dio u Neumu (teritorij BiH).
Obzirom na sve veći značaj zadarskih vinogradara i vinara, Sabatina je predstavljena u Poljoprivrednoj školi Stanka Ožanića koja se također bavi ekološkom preradom vina.
Među onima koji će ove godine dobiti nagrade i priznanja na Sabatini je i dvoje sa zadarskog područja.
Na predstavljanju ovogodišnje Sabatine moglo se čuti kako je berba grožđa, koja je u tijeku, bolja nego lani ali je jedinstvena. – Nikada nije bilo tolike razlike među područjima, osobito na Pelješcu, kazao je Željko Bašić, najavljujući kako će se egzaktni podaci znati na samoj Sabatini. Nitko nije napravio veći skok u vinogradarstvu i vinarstvu kao Zadrani koji se redovno vraćaju s medaljama i priznanjima sa Sabatine.
Međutim, Hrvatska je i dalje pivska zemlja s vinskim korijenima, kazao je predsjednik zadružnog saveza Lordan Ljubenko, navodeći i podatak kako je skoro polovica od 4.7 milijuna Norvežana u zadrugama. Kod nas su zadruge tek u povojima, a one su jedini spas za malog proizvođača. Njih međutim guši i uvoz vina koji je lani dosegao 32 milijuna dolara, iako je izvoz domaćih vina povećan na 15 posto. Domaća vina su skupa, ali u izvozu postižu još veću cijenu, jer su kvalitetna i zato su iz Zadružnog saveza pozvali građana i ugostitelja da daju što veću podršku domaćim vinima. Zašto su uvezene vina, osobito ona iz Južne Amerije prodaju po 20 kuna? – Zato što njihove države stimuliraju izvoz, pojasnio je Bašić i dodao kako se radi o nelojalnoj konkurenciji. Najviše vina se uvozi iz Makedonije, BiH i Kosova, a naši distributeri Dalmacijavino i Badel, prema riječima Bašića, su na izdisaju što će dogodine biti problem za proizvođače rinfuso vina.