ZADAR – Projekt obnove zadarskih bedema jedan je od onih koje Grad Zadar planira aplicirati za ITU program kojim će se od Europske unije dobiti 35.3 milijuna eura.
Izrada projekta, koji je povjeren arhitektonskom studiju RENE, u završnoj je fazi. Do kraja ove godine bit će završen glavni projekt za građevinsku dozvolu.
Bila bi to nova, najveće i najljepše šetalište u Zadru, za koju je arhitekt Bogdan Marov predvidio da bedemi cijelom svojom dužinom i širinom postanu pješaka zona. Muraj bi mogao i ima potencijal postati zadarski Montmartre (poznata pariška umjetnička i turistička četvrt) obzirom da bi se tamo izmjestila ulična umjetnost i da bi bio prostor za šetnju i uživanje u prekrasnim vidicima. Grad Zadar prihvatio je maketu skulpture koju je izradio akademski slikar Aldo Krizman. Ona će se postaviti u jednog od perivoja bastiona koji su podignuti još za austrijske vlasti. U perivoju na Bastionu svetog Roka autor je predvidio brončana skulptura s prikazom ljudi u prirodnoj veličini koji sjede na klupi, dok bi na bastionu Kaštela bila fontana, klupe i urbana oprema.
Najava pretvaranje Muraja u šetnicu izazvala raspravu u javnosti. Osobito stanovnika Poluotoka, u djelu uz Muraj.
– Ništa još nije definirano. O tome će se još donijeti konačna odluka. Postoji mogućnost ograničenog prometa, koja bi omogućila prolaz stanovnicima Poluotoka. Osobno sam za zatvaranje prometa Murajem, rekao nam je pročelnik za EU fondove Šime Erlić. Naravno, dodaje Erlić, da treba stvoriti i preduvjete da se promet u mirovanju izmjesti na Ravnice, gdje je planirana izgradnja javne garaže. To ne znači istjerivanje motoriziranih građana iz gradskog središta, jer zadarske relacije su takve da svaka udaljenost može biti ugodna šetnja.
Uređenje Muraja predviđeno je u tri faze, od zgrade stare Tehničke škole do Trga tri bunara, koji je zaseban projekt uređenja u rukama zadarskog studija Forum AB. Procjenjuje se da bi u budućnost zadarskih zidina trebalo uložiti od 15 do 20 milijuna kuna.