Vrlo je važno da udomitelji, kao i posvojitelji, imaju obvezu proći osposobljavanje odnosno edukaciju prije samog dobivanja dozvole za udomiteljstvo.
Edukacija se održava u Obiteljskom centru Zadarske županije, u trajanju od 20 sati i to dva puta godišnje. Provode je socijalna radnica Maja Škifić, univ.spec.act.soc. i psiholog dr.sc. Dario Vučenović. S obzirom da je početak edukacije 27. listopada 2016. god., molimo sve zainteresirane, bilo da su u postupku ili imaju namjeru u dogledno vrijeme baviti se udomiteljstvom, da se prijave u Obiteljski centar Zadarske županije, Velebitska 6, Zadar (tel.023/235-630; [email protected]).
Nakon uspješno završene edukacije izdaje se potvrda s kojom se ostvaruje jedan od značajnijih uvjeta za dobivanje dozvole.
Kako bi se potakao razvoj udomiteljstva kod tijekom 2005. godine UNICEF je pokrenuo najznačajniju kampanju na ovim prostorima pod nazivom Svako dijete treba obitelj a nastavak djelovanja donosi opsežna studija iz 2007 na oko 300 udomiteljskih obitelji u RH. U Hrvatskoj je i dalje velik broj djece institucionaliziran, što je naročito problematično kada se radi o djeci mlađoj od tri godine, dok se u razvijenijim zemljama teži omjeru od 4:1 u korist udomljavanja. Kod nas su nešto češća hitna i srodnička udomljavanja, dok specijaliziranog kronično nedostaje. Neke od teškoća s kojima se udomitelji susreću uključuju odnose djeteta s biološkim roditeljem, problemi sa školskim postignućem djeteta, teškoće koje ga očekuju u samostalno životu, ali i brojne druge, svakodnevne. Međutim, ono što je ova studija pokazala i s čim se stručnjaci u načelu slažu jest da je pravodobno izdvajanje djeteta često u njegovom najboljem interesu. Udomljena djeca pokazuju poboljšanje na područjima psihosocijalnog funkcioniranja, popravlja im se slika o sebi i raste samopoštovanje, a ujedno je i broj stresnih situacija značajno manji nego u domovima. Naglasak bi u cijelom tom postupku trebao biti na pravima i potrebama djeteta, pružanju nove nade i svježeg početka za one koji su najpotrebniji pažnje i društvenog angažmana. Obitelj je osnova zaštite i razvoja svakog pojedinca, a odnosi koji se u obitelji oblikuju donose djetetu neophodnu pažnju, toplinu, privrženost i podršku. Mnogi će se od nas pitati zašto bi se itko odlučio na takvu žrtvu. Još je više onih koji će postaviti pitanje – a zašto baš ja? Možda bi prije odgovora na oba pitanja trebali na trenutak zastati i sjetiti se vremena kada smo i sami željeli biti aktivni sudionici pozitivnih promjena u svijetu, pokretači novih društvenih normi i zagovaratelji jednog boljeg i pravednijeg svijeta.
Opći dio osposobljavanja i edukacije udomitelja koji skrbe o djeci sadrži sljedeće cjeline:
– područja iz razvojne psihologije (psihički, kognitivni i emocionalni razvoj djeteta, razvoj privrženosti),
– posebne potrebe djece u udomiteljskoj obitelji (separacija, stres, gubitak, proces tugovanja, emocionalni konflikti),
– značaj biološke obitelji za dijete,
– zlostavljanje i zanemarivanje djece,
– odgojne metode,
– utjecaj udomiteljstva na dinamiku obiteljskih odnosa u udomiteljskoj obitelji,
– prilagodba udomljenog djeteta i udomiteljske obitelji i td.