ZADAR – Grad Zadar platio je 67 tisuća kuna Šumarskom fakultetu za stručni nalaz o stanju platana u Ulici R. Bošković
a koji im je stigao iz Zagreba i koji su rado proslijedili medijima, odnosno javnosti .
Te platane, zarobljene u asfaltu i prenamijenjenom nogostupu, iz Nasada, koji su zaduženi za održavanje gradskog zelenila, htjeli su skinuti platane jer su neka stabla „bolesna i opasna” te teška za održavati. Taj njihov zahtjev javnosti je obznanio gradonačelnik Božidar Kalmeta, a kada se digla halabuka, u pomoć je pozvao neovisnu struku. Nalaz vještaka , međutim, nije potvrdio rušenje stabala, već njihovo oslobađanje i obrezivanje.
Iz gradske uprave dobili smo informaciju da „Elaborat prosudbe vitalnosti i statistike drvoreda platana koji je izradio Šumarski fakultet u Zagrebu je dostavljen Gradu i u privitku šaljemo zaključke elaborata, na temelju kojeg će se donositi odluke o daljnjem postupanju s drvoredom.”
Evo što su rekli stručnjaci iz zavoda za ekologiju i uzgajanje šume Šumarskog fakulteta:
Na temelju obavljenog vizualnog pregleda stabala platana u drvoredu i provedenih mjerenja upotrebom arborikulturnih instrumenata mogu se donijeti sljedeći zaključci:
Vizualnom prosudbom zaključeno je da vezano za statiku stabla postoje simptomi koji predstavljaju značajne biomehaničke pokazatelje nepovoljnih uvjeta za razvoj, što je kod korijena uvjetovano otvorima u kojima se stabla razvijaju i okolnim asfaltnim površinama, dok je kod krošnje uvjetovano malim razmacima između stabala i ranijim orezivanjem. Vitalnost u drvoredu je zadovoljavajuća iako su primjetne razlike između pojedinih stabala.
Rezistografiranjem u krošnjama stabala utvrđeno je da kod većine ispitivanih glavnih grana ne postoje promjene koje ukazuju na narušeno statičko stanje.
Zvučnim tomografom je utvrđeno da kod većine stabala ne postoje područja s narušenom strukturom drva na predjelu debla. Kod onih stabala na kojima su utvrđena područja sa narušenom strukturom drva postoje dovoljne statičke zalihe kako ne bi došlo do loma debla.
Poteznim testom je određeno da je sigurnost stabala na lom debla i izvalu kod većine stabala zadovoljavajuća pri očekivanim uvjetima na lokaciji ispitivanja. Za sva stabla su predloženi zahvati redukcije krošnje orezivanjem sa ciljem stvaranja većih sigurnosnih rezervi čime bi se popravilo njihovo statičko stanje te kako bi se povoljno djelovalo na razvoj krošnje i smanjenje šteta na okolnim površinama.
Mišljenje je da stabla u drvoredu i dalje mogu ostati ukoliko se provedu propisani zahvati redukcije krošnji orezivanjem i ostale preporuke za povećanje vitalnosti i statike stabla. Apsolutnu sigurnost korisnika prostora ispod stabala nije moguće jamčiti međutim postoji dovoljno elemenata prosudbe vitalnosti i statike koji upućuju da stabla zadovoljavaju postavljene kriterije sa aspekta dugoročne zaštite i opstojnosti.
Izrazito je bitno istaknuti da se sadašnje stanje vitalnosti i statike stabla odnosi na uvjete koji su zabilježeni na mjestima ispitivanja na stablu u trenutku ispitivanja i vrijede za normalne uvjete koji se mogu očekivati na lokaciji ispitivanja.