Na konferenciji za medije zadarskih Reformista održanoj jučer u stranačkim prostorijama, Zdravko Belušić, predsjednik Odbora za zaštitu okoliša Narodne stranke – Reformisti Zadarske županije i predsjednik udruge EKO Ravni Kotari nastavio je upozoravati na opasnost koju predstavlja Crno brdo.
– Ova sanacija koja je plaćena velikom svotom novca Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost izvršena je na način “brigo moja prijeđi na drugoga”, odnosno otpad je prevezen iz jedne županije u drugu na otvoreno.
Glavna inspektorica za zaštitu okoliša u to vrijeme u nekoliko je navrata izdala rješenje u kojem stoji da se radi o neopasnom i inertnom građevinskom otpadu.
Nezadovoljni rješenjem odlučili smo trosku dati na analizu u jedan njemački institut koji je potvrdio naše sumnje. Institut je potvrdio da ima puno kancerogenih ugljikovodika i to daleko više od količine dopuštene u prirodi.
Sljedećih nekoliko analiza također je potvrdilo da se radi o kancerogenim tvarima.
Posjedujem nekoliko pisama koja govore kako se zagađivanje vodozaštitnog područja tj. podzemnih voda neće dogoditi u tek budućnosti, je mi tu vodu već danas pijemo.
Crno brdo ne predstavlja problem samo za podzemne vode, već za cijelu eko proizvodnju Ravnih kotara. Naime, vjetar raznosi kancerogene čestice i čini štetu na širokom području.
Kako nismo uspjeli u namjeri da pokrenemo sanaciju Crnog brda, odlučili smo sazvati ovu konferenciju za medije i pokušati se boriti preko naše političke stranke Reformista.
Došlo je do novog momenta u ovoj priči. Ministar zaštite okoliša i energetike Slaven Dobrović je prije nekoliko dana izdao rješenje da se 850 tona te otrovne troske oslobađa naziva „otpad” i prelazi u građevinski materijal. Obrazloženje je da bi se tih 850 tona probno upotrijebilo u građevinarstvu te da se vidi ima li negativnog utjecaja na okoliš.
Smatramo kako ministar Dobrović na taj način pokušava izbjeći tužbu koja državi prijeti, zbog toga što nije učinjeno ništa da se sanira Crno brdo. U strahu smo kako bi se vrlo brzo i ostatak otrovne troske mogao preimenovati u građevinski materijal, zaključio je svoje izlaganje Zdravko Belušić.