Stečajni upravitelj Nikola Kruljac podnio je Trgovačkom sudu izvješće o gospodarskom stanju zadarske tvrtke Franto i njegovim uzrocima.
Otvaranju stečaja nad koncesionarom za održavanja gradskih prometnica prethodila je dugotrajna blokada računa, neisplata plaća radnicima, kao i neplaćanje računa drugim dobavljačima. Prema potvrdi FINE od 3. listopada prošle godine Franto ima 3,8 milijuna kuna duga u razdoblju od 1111 dana. U trenutku otvaranja stečaja tvrtka je imala 14 zaposlenih.
Osim ugovora s Gradom Zadrom za održavanje lokalnih cesta, ostalih ugovornih / stalnih kupaca FRANTO nema. Po navodima zakonskog zastupnika tvrtke Tomislava Škare, 90 % poslova tvrtka obavlja u okvirima javne nabave u području izgradnje javne infrastrukture.
Nakon otvaranja stečajnog postupka, stečajni upravitelj održao je sastanak sa Škarom koji je podnio sve relevantne informacije o poslovanju tvrtke. Prostori sjedišta tvrtke i skladišta nisu u vlasništvu Franta. Od ostale imovine tvrtka posjeduje pokretnu imovinu, koju čine vozila koja su u prosjeku stara preko 10 godina. Uz to posjeduje i nekretninu, u naravi zemljište koje se procjenjuje na 2 milijuna kuna. I vozila i nekretnine opterećene su razlučnim pravima.
Krajem listopada u prostorijama grada Zadra održan je sastanak s pročelnicima Ivanom Vanjak i Ivanom Mijolovićem. Dogovoreno je održavanje ugovora na snazi do isteka (1. ožujka) te uplata odrađenog posla iz prethodnog mjeseca kako bi se radnicima mogle isplatiti plaće i nabaviti nužni repromaterijal. Dogovoreno je i da se napravi plan prioritetnih radova te se vrši izvještavanje prema gradu o dinamici istih.
Radni nalozi prema Gradu se izvršavaju te su isplaćene sve plaće od dana otvaranja stečaja kao i uredno izvršavanje obveza prema dobavljačima za uslugu i robu naručene od tog dana, stoji u izvještaju. Kruljac je vjerovnicima za daljni tijek stečajnog postupka predložio da se nakon isteka ugovora s Gradom, ne nastavi poslovanje subjekta te da se javnom dražbom proda imovina na kojoj postoji razlučno pravo.