ZADAR – Danas je u Arsenalu priređen prvi sajam stipendija koje su pored domaćih sveučilišta, nudila i inozemna.
Na prvi pogled nam se učinilo da je bolja ponuda nego li odaziv potencijalnih stipendista, ali zaključak je moguće donijeti tek iza 17 sati.
Među 25 izlagača iz Hrvatske te iz zemalja EU pa čak i Sjeverne Amerike, izabrali smo nama najbliži štand studija arhitekture, urbanizma, vizualnih umjetnosti, dizajna, mode pa čak i kazališta u Veneciji.
Diplomu tog fakulteta ima zadarski arhitekt Lovre Batković, koji se vratio doma gdje imaju svoj studio. – Nisam ja jedini iz Zadra koji je završio u Veneciji. Petorica nas iz Zadra ima diplomu njihovog studija koji je doista sjajan i odlično organiziran. Djeluje kao Institut i ima svog rektora. Sada je to profesor projektiranja koji dovodi u Veneciji baš zvijezde arhitekture da bi ih studenti mogli izbliza upoznati. Ja nisam imao stipendiju, ali znam da oni jako pažljivo razmatraju ekonomske prilike obitelji da bi odredili visinu stipendije, kazao nam je zadarski arhitekt Lovro Batković kojeg smo na tren vratili u lijepe studentske dane. On je uz venecijanski studij ostao vezan i kao asistent kod svojih profesora, ali sada, kaže želi razvijati karijeru arhitekta. Na studiju arhitekture u Veneciji prije je bilo jako puno Splićana, dok nije u njihovom gradu osnovan taj studij, a najviše je i dalje Istrijana i studenata s riječkog područja, dodaje zadarski arhitekt.
O toj venecijanskoj razgranatosti govorio nam je i Mauro Sirotnjak iz Lovrana. On je pri kraju studija arhitekture u Veneciji, kao domaćin uz još dvojicu Talijana predstavljao ponudu njihov stipendije u Zadru.
– Ona može najviše iznositi do pet tisuća eura godišnje, kazao nam je Mauro, ovisno o tome je li se koristi besplatna menza, smještaj u domu i ostale beneficije studentskog života. On osobno prvu godinu nije imao stipendiju jer Hrvatska nije bila u EU. – Sada smo ravnopravni s Talijanima i pod istim uvjetima može se dobiti stipendija nakon upisa na fakultet. Venecijanski studij prima 600 studenata arhitekture dok je na zagrebačkom moguć upis njih 150, što je još jedna preporuka za Veneciju. Kako je fakultet posljednjih godina pomalo zapeo u lokalizmu studentske populacije, Venecija teži ponovnoj međunarodnoj reputaciji. Zbog toga su odlučili sudjelovati i na ovom „putujućem” sajmu stipendija, doznajemo od našeg studenta koji je jako dobro upućen u domaća zbivanja i trendove. A ima namjeru na svom projektu povezati se i sa zadarskim društvom arhitekata.