ZADAR – Građani, prestanite bacati otpad po šumama i gorama, tako je predsjednik Gradskog vijeće Zvonimir Vrančić želio pojednostaviti burnu i podužu raspravu oko donošenja odluke o posebnim mjerama za sprječavanje odbacivanja otpada. Tom odlukom, mjere se izuzimaju iz postojećeg i okoštalog Komunalnog reda.
S tim problemom od samog početka osnivanja Odjela za zaštitu okoliša i razvitak otoka, koji se sada ukida, vodi pročelnica Andreja Baraba. I komunalni redari, koji su jedini mehanizam gradske uprave, a bez ovlasti i da legitimiraju počinitelje narušavanja komunalnog reda. Početkom ove godine Odjelu, koji na jesen postaje dio Odjela za gospodarstvo, dodijeljen je jedan redar i uspostavljenja je suradnja s policijom. Nakon što je napravio sam 61 nadzor, redaru je u jednom od deset inspekcija s policijom, u mrežu upao kapitalac. Na Barbaričinama je zatečen kamion Strabaga koji je ispirao mikser na mjestu koje za to nije predviđeno. Na Prekršajnom sudu im je naplaćena kazna od 10 tisuća kuna, što je najviše za pravne osobe, za fizičke iznosi pet tisuća kuna.
SDP-ova vijećnica Irena Dragić tražila je drastično povećanje kazne, a HDZ-ova Elvira Sterle da se osnuje Savjet koji bi pri Odjelu savjetovao nadležne službe kako riješiti taj, sve veći problem.
On je na žalost u ponašanju dijela građana koji u sveopćem neredu, odlažu svoj kućni, najčešće građevinski otpad po zadarskim šumarcima, a najugroženiji su zapadni dijelovi Grada. Uzalud se troši novac na uklanjanju divljih deponija, kada se one začas opet stvore, a table upozorenja ignoriraju. Ispada da se na smeću stvarano zarađuje – a zarada ide onima koji ga uklanjaju. Građani da ne bi plaćali legalno odvoženje otpada, pribjegavaju onečišćenju okoliša. Nije rijetko da prijevoznici kojima je plaćen odvoz, to naprave u šumi, umjesto na deponiji u Diklo gdje se plaća. Ne bi bilo zgorega instalirati jedan video nadzor nad ulazom u deponiju Diklo od strane Nina, predložio je HDZ-ov Bruno Milin, tvrdeći da bi se na taj način riješili ilegalci s tog područja. Onda nam ne bi trebala jedna “bojna” redara koja bi dežurala nad onima koji u „kožinskim borima” bacaju kućni otpad, ustvrdio je u Milin u vojničkom žargonu.
Na Bilom brigu se smeće odlaže u napuštenim zidinama, upozorila je SDP-ova vijećnica Jelena Jelavić, dok je njezin stranački kolega Erol Gaši otkrio na sjednici Gradskog vijeća kako se narudžba kontejnera Čistoće prvi put ne plaća, a njegov otac je platio 611 kuna. A dok se okreneš susjedi ga napune, kazao je Gaši.
U svakom slučaju reciklažno dvorište, koje će u Gaženici otvoriti na jesen, trebalo bi riješiti problem odlaganja kućnog građevinskog otpada za istočni dio Grada, a borba „po šumama i gorama” nastavlja se dalje posebnim mjerama.