Ako je suditi po popisu legala Hrvatskog kinološkog saveza, Zadrani uglavnom kupuju koker španijele, engleske setere, te tek poneku dogu argentinu ili rotvajlera. Kako je onda moguće da na ulicama Zadranke i Zadrani drže (ako drže) toliko stafordskih terijera, bull terijera i ostalih sličnih pasmina? Odgovor je u crnom tržištu i nefunkcioniranju sustava, jer ilegalnim uzgajivačima, koji često javno reklamiraju svoja legla ovih pasmina, nema tko pokucati na vrata i napisati kaznu. Ključni problem pritom nije niti izbjegavanje plaćanja poreza, već stavljanje u optjecaj pasa koje je teško kontrolirati i koji zbog svog karaktera bacaju ljagu na cijelu pasminu.
Hrvatski kinološki savez ovog trenutka nema informaciju o niti jednom uzgajivaču američkog stafordskog terijera na području Zadarske županije. Ipak, na oglasniku Njuškalo aktivna su tri “zadarska” oglasa kojima se štence ove pasmine prodaje po cijeni od 400, 500 ili tisuću kuna. Upravo je takva cijena alarm da nešto “nije u redu”.
– Stafordi prije prodaje vlasniku moraju proći test socijalizacije, dva puta biti cijepljeni i hranjeni premium hranom, i ti troškovi po štencu iznose preko 1.000 kuna. Jasno je da onda pas koji košta 400 kuna nije pogodan za prodaju ili držanje. Takvi psi ulaze u kategoriju pit bull, njihov uzgoj je zabranjen a postojeći primjerci moraju se sterilizirati, kaže Bojan Baranji, jedan od registriranih uzgajivača koji u ovom trenutku pri HKS-u ima dva legla američkog stafordskog terijera.
Na tržištu je oko 90 posto pasa ovih pasmina koji su nesocijalizirani, često imaju i problematične roditelje, a ekscesima, napadima na druge pse i ljude, bacalju ljagu na cijelu pasminu i uzgajivače koji poštuju sve procedure.
Inače, prema Pravilniku o opasnim psima, donesenom 2008. godine, psi iz kontroliranog uzgoja pasmina terijera tipa bull – stafordski bull terijer, američki stafordski terijer, bull terijer i mini bull terijer moraju posjedovati rodovnicu izdanu od Hrvatskoga kinološkog saveza i biti upisani u Hrvatsku rodovnu knjigu. Kao i u drugim sivim zonama, problem je što nitko ne smatra da je dužan provoditi kontrolu nad takvim radnjama.
Ovaj pravilnik propisuje čak i uvjete koje mora zadovoljavati vlasnik takvog psa – protiv njega ne smije biti pokrenut postupak za djela mučenja životinja, zloporabu droga, kaznena djela povezana s nasiljem, spolnom slobodom i ćudoređem, brakom i obitelji, niti smiju postojati druge okolnosti koje bi ukazivale na moguću zloporabu pasa. Također, vlasnik mora biti stariji od 21 godine i imati uvjerenje da je poslovno sposoban, koje izdaje centar za socijalnu skrb mjesta prebivališta vlasnika psa. Ravnateljici zadarskog centra Vesni Burčul nije poznato da je bilo tko bilo kada zatražio ovo uvjerenje u tu svrhu.
Sve je to, kako potvrđuje i Baranji, mrtvo slovo na papiru, jer od budućih vlasnika nitko ne traži potvrde niti ih oni traže od nadležnih insititucija.
– Hrvatsko kinološko društvo svjesno je ovog problema, kao i inače šverca pasa svih pasmina, protiv čega se intezivno borimo u posljednjih godinu i pol dana. Za sve postoje procedure i zakoni, ali nažalost kinolozi ne mogu utjecati na ovo stanje bez odgovornih institucija, kaže predsjednik Hrvatskog kinološkog saveza Branko Šare.
Završno, budućim vlasnicima savjet – želite li kvalitetnog, kontroliranog psa pasmine kao što je američki stafordski terijer, ne očekujte cijenu nižu od 3 do 3,5 tisuće kuna. Onima koji pse nemaju savjet – kad ga vidite na ulici, u nemarnom hodu u gospodara, bez brnjice i uzice, mirno prijeđite na drugu stranu i pravite se da ga ne vidite. Postoji 90 posto šansi da je riječ o pit bullu koji može biti opasan za ljude.